Gravidita psa

Těhotenství psa den po dni – jak se projevuje březost feny (příznaky), trvání

Pokud jste si pořídili psa s průkazem původu a zvažujete založit vlastní registrovaný chov, je na čase, abyste si nastudovali vše potřebné ohledně březosti u psa. Toto období není zásadní jen pro budoucí psí maminku, ale také pro její ještě nenarozená štěňátka. Vývoj plodů v děloze má totiž zásadní dopad na vývoj a růst mláďat po porodu a zároveň na celý jejich život.

Publikované: 17.11.2023
Aktualizované: 17.11.2023
Obsah článku:

Připravili jsme si pro vás podrobný článek o těhotenství, ve kterém se podíváme na vše, co potřebujete vědět. V začátku článku si řekneme základní informace o říji a samotném připuštění feny, protože její březost začíná právě v tomto bodě. Následně vám vysvětlíme, na co si dávat pozor, jak vaši fenu správně krmit, jak o ni pečovat a v jakých případech je nezbytný zásah veterinárního lékaře.

Březost feny – kdy je vhodná doba k jejímu připuštění?

Předtím, než se dostaneme k samotnému těhotenství u psů, se podíváme na období před ní, které je rozhodující pro úspěšné početí potomstva. Feny, v závislosti na plemeni, pohlavně dospívají během 7. až 9. měsíce. V tomto období se u nich objevuje první říje (hovorově hárání), která v průměru trvá 2 až 3 týdny a má několik fází.

  • Začátek říje se nazývá proestrus, který trvá 7 až 10 dní. V tomto období můžete pozorovat otok pohlavních orgánů a krvavý vaginální výtok. Během proestru je samice atraktivní pro samce, které však odmítá, protože ještě není připravena na páření.
  • Druhou fází je estrus nebo tzv. vlastní říje, který nastupuje na cca 9. až 13. den. Jedná se o vhodnou dobu pro připuštění fenky. Estrus poznáte na základě změny konzistence a barvy vaginálního výtoku (obsahuje menší množství krve). Výrazná je i změna v chování. Fenka může značkovat, aby feromony přilákala potenciální sexuální partnery, o které zároveň začíná jevit zájem. Kromě toho může být nervóznější nebo naopak neobvykle přítulná a klidná.
  • Po estru fena přechází do fáze metestru, jehož průběh závisí na tom, zda bylo páření úspěšné. V každém případě dochází k vymizení vaginálního výtoku a otoku pohlavních orgánů. Fenka se celkově uklidní a přestane jevit zájem o samce.

INFO : Vlk patří k monoestrickým zvířatům, což znamená, že má říji jen jednou za rok. Naše zdomácnělé psy jsou diestrická zvířata (říje 2x za rok), ovšem i mezi nimi najdeme plemena, která mají říji jen jednou ročně. Jde například. o československého a saarloosova vlčáka či tibetskou dogu.

Těhotenství feny

Stanovení vhodné doby pro připuštění pomocí veterinárních testů

Pokud nevíte, kdy přesně je vhodné fenku připustit, poraďte se s veterinárním lékařem. Ten může zrealizovat testy k určení ideálního času páření. K nejvyužívanějším metodám patří:

  • Vaginální cytologie/stěry: Jedná se o jednoduché neinvazivní mikroskopické vyšetření vaginálních buněk, na jehož základě lze zjistit změny v jejich vzhledu a počtu. Tato metoda je využívána mnoho let a patří k poměrně spolehlivým. Její výhodou je, že psovi nezpůsobuje stres ani bolest.
  • Sérový progesteronový test: Test na měření hladiny progesteronu v krvi pro stanovení data ovulace je o něco přesnější. V některých případech jej bude nutné zopakovat opakovaně během několika dní za sebou, což může být nepohodlné a finančně náročnější. Ovulaci lze stanovit také na základě jiných hormonálních vyšetření, např. vyšetření luteinizačního hormonu.

Správné krmení během říje zvyšuje šance na březost feny

Úspěšné otěhotnění u feny nezávisí jen na správném čase, ale také na jejím výživovém stavu. Do reprodukčního cyklu by měli být zařazeni pouze jedinci v dobrém kondičním stavu. Obézní feny mají nižší schopnost otěhotnět, mají méně početné vrhy a problémy s laktací.

  • V případě, že má vaše fena podváhu, před připuštěním byste ji měli krmit vysoko-energetickou potravou, která obsahuje min. 15 % tuku a 25 % hrubého proteinu v sušině. Tyto informace naleznete přímo na obalu krmiva.
  • Během proestru (prvních 7–10 dní říje) vám doporučujeme realizovat tzv. . flushing, což znamená, že krmnou dávku navýšíte o 5 až 10 %. Po připuštění se můžete vrátit k běžným dávkám jídla. Pokud je vaše fena ve vysloveně dobrém výživném stavu, flushing není nezbytný.
  • Kritickým obdobím bývá vrchol estru, tehdy fenám zvykne klesat apetit, mohou zvracet a být celkově nervózní. Krmnou dávku proto rozdělte na více menších porcí během dne. Tak předejdete možným problémům a nepohodlí feny a zároveň zvýšíte šance na její otěhotnění po páření.

Jak se projevuje těhotenství u psa

Jak se projevuje březost u psa?

Pokud čekáte, že po připuštění feny, budete do několika dní s jistotou vědět, zda je či není březí, zklameme vás. Příznaky těhotenství psa v prvních týdnech neexistují. Některé fenky, opravdu výjimečně, mohou trpět nevolností, která je způsobena hormonálními změnami. Ta se zpravidla neobjeví dříve než ve 4. až 5. týdnu.

USG vyšetření (tzv. sono) má smysl zrealizovat až mezi 22. a 25. dnem . Při dřívějším vyšetření může chytrý veterinář rozpoznat plody, se stoprocentní jistotou však těhotenství nepotvrdí. Totéž platí i o vyšetření pohmatem, při kterém veterinář pomocí ohmatání bříška vaší feny nahmatá nebo nenahmatá plody. Tato metoda se využívá ještě o něco později, přibližně na 28. až 35. den těhotenství.

Kolik trvá březost u feny?

Trvání těhotenství psa se pohybuje mezi 59 až 70 dny. Za průměr je považováno 63 dní, které jsou rozděleny na 3 trimestre (3 x 21 dní). V každé fázi je třeba přihlížet k aktuálním požadavkům feny a vyvíjejících se plodů v děloze.

V některých případech se může délka březosti psa prodloužit na 72 dní. Pokud vaše fena neporodí do 63. dne, je na místě navštívit veterinárního lékaře. Známe celou řadu možných komplikací, přičemž většina z nich může způsobit smrt nenarozených štěňat nebo samotné feny.

  • Velikost a tvar pánve: Jedinci s úzkou pánví mohou mít problém porodit přirozeně. Důvodem je plemenná predispozice, případně překonaný úraz pánve (např. zlomenina). S tímto problémem se poměrně často setkáváme u psů, kteří mají velkou hlavu v poměru k velikosti pánve.
  • Plemenná predispozice k dystokii (ztížený porod): Francouzský a anglický buldok, boxer.
  • Velikost štěňat: Pokud jsou štěňata příliš velká, nemohou přirozeně projít přes porodní cesty. Tento problém se objevuje například tehdy, když fenka čeká jen 1 štěně. Setkat se můžeme i s různými vývojovými vadami, u kterých je abnormálně zvětšena jen některá část těla.
  • Poloha štěňat: Nejjednodušeji fenka štěňátka porodí, když jsou hlavou napřed, 2. možnost je pozice zadníma nohama/zadečkem napřed (porod může být o něco těžší). Pokud je však štěně otočeno stranou, případně se nachází v jiné poloze, je možné, že ho fenka nebude schopna vytlačit z porodních cest.
  • Úhyn štěňat v děloze: Pokud má fena v děloze mrtvé plody, jejich porod může být ztížen z důvodu nepřirozené polohy. Mrtvé může být jen 1 štěně, avšak i to dokáže „zablokovat“ ty ostatní (živé).

Těhotenství psa – trvání

Gravidita psa den po dni

Fena neotěhotní hned po připuštění. Spermie samce jsou vajíčko schopny oplodnit během následujících 3 až 7 dní od páření. To je důvod, proč byste měli fenku držet odděleně od jiných potenciálních sexuálních partnerů. Jedna matka může totiž porodit štěňata od více otců současně.

  • 1.–2. den po 1. páření: Spermie samce „hledají“ vajíčko na oplodnění
  • 3. den: Je vhodné zopakovat páření pro zvýšení šancí na otěhotnění.
  • 4. den: Dochází k oplodnění 1. „várky“ vajíček.
  • 5.–11. den: Oplodněná vajíčka se přes vejcovody dostanou do rohů dělohy. V ní postupně vznikají a rostou embrya.
  • 12.–14. den: Embrya se pohybují v děloze naplněné tekutinou a hledají vhodné místo k hnízdění. V této době mají průměr kolem 0,5 až 0,8 mm.
  • 15. den: Embryám se začínají vyvíjet vnitřní orgány. Pozor, následující 2 týdny jsou klíčové. Fena bude potřebovat zvýšenou péči včetně větší krmné dávky. Zároveň je nebezpečné užívání jakýchkoli léků či antiparazitik (vnitřních i vnějších), které mohou mít negativní dopad na vývoj plodů.
  • 16. den: Embrya mají průměr přes 1 mm. Můžete pozorovat první změny na bradavkách feny.
  • 17.–19. den: Začíná se vyvíjet placenta spolu s nervovým systémem, hlavou a tělem embryí, které mají cca 2–3 mm. V této době je možné zrealizovat USG vyšetření, na definitivní potvrzení těhotenství je však příliš brzy.
  • 20.–22. den: Přibližně na 20. den těhotenství se objevuje slabý výtok z vagíny. 21. den začíná vznikat placenta a plody mají 5–8 mm. Fenka může trpět nechutenstvím spojeným s nevolností v důsledku hormonálních změn a zvětšujícího se tlaku v děloze.
  • 23.–24. den: Plodem se začínají vyvíjet oči, nos, uši, čelist a játra. Bradavky feny se viditelně zvětšují. Příznačný je i čirý výtok z vagíny.
  • 25.–29. den: Začíná vývoj páteře, osifikace čelisti a plody dorůstají velikosti kolem 1,5–2,5 cm. Mezi 23. a 25. dnem je proto možné zrealizovat USG vyšetření na jednoznačné potvrzení těhotenství. Pozor, během 4. týdne jsou rostoucí plody nejzranitelnější pro poškození a vznik různých defektů.
  • 30.–32. den: Dochází ke kompletní osifikaci čelisti a lebky. Plodem začínají růst smyslové chloupky na bradě, obočí a nose. V této době, tedy v přibližné polovině těhotenství, plody dosahují 20 % z jejich velikosti při narození.
  • 33.–35. den: Plodem rostou prsty, osifikuje se nos, kosti nohou a žeber. Mezi 33. a 35. dnem vrcholí vývoj všech orgánů. Fenka začíná měnit chování. Můžete být tišší a citlivější. Typická je zvýšená chuť k jídlu.
  • 36.–38. den: Končí období pomalého růstu plodů. Začíná se jim vyvíjet reprodukční systém a pokračuje osifikace kostry. Od 37. dne začíná fáze nejrychlejšího růstu. Děloha fenky se intenzivně rozšiřuje, což můžete pozorovat i „zvenčí“, tedy na zvětšení objemu bříška v oblasti posledních žeber.
  • 39.–43. den: Růst plodů je opět rychlejší. Na jejich hlavách se objevuje první ochlupení. Oči jsou ještě zavřené, při USG vyšetření však už můžete pozorovat „něco“, což se podobá štěňátku.
  • 44.–48. den: Plody se dají jednoduše nahmatat. Začíná jim růst srst, tvoří se její pigmentace a dochází k tvorbě očních víček. Fenka má v této době zvýšené potřeby ke krmení. Kolem 48. dne jejích apetit může klesat z důvodu zvětšující se dělohy, která tlačí na okolní orgány.
  • 49.–56. den: Plody pomalu dosahují porodní velikosti, jejich tělo je pokryto srstí a mají vyvinuté drápy. Při sledování břicha můžete vidět jejich pohyb. Feně v tomto období začínají vypadávat chlupy na břiše, může jí opět klesnout apetit a její hlavní činností se stane odpočinek.
  • 57.–59. den: Fenka má viditelně oteklé mléčné žlázy. Plody mají v tomto období vyvinuty plíce, což znamená, že jsou životaschopné i mimo dělohu. Od 58. dne feně dopřejte klid. Koncem 8. týdne se jí začne tvořit mléko a od 59. dne se začne intenzivně připravovat na porod.
  • 60.–65. den: Připravte se, že porod může nastat kdykoliv.

Porodní box pro psa

Jak zjistím, že fena jde rodit

Těhotenství u psů trvá v průměru 58 až 70 dní. V tomto období byste si měli vaši příští psí maminku všímat o něco více. Porod zvládne většina fen bez lidské asistence, samozřejmě tak jako u lidí se mohou i u psů vyskytnout různé komplikace, proto byste jí měli být nablízku.

  • 12 až 24 hodin před porodem začne fence klesat tělesná teplota z normálních 38–39 °C na cca 36,5 až 37 °C. Nižší tělesnou teplotu bude mít až do resp. i během porodu.
  • 48–72 hodin před porodem můžete pozorovat břišní kontrakce a ztvrdnutí bříška. Kontrakce prožívá každá fena jinak. Některá je neregistruje, jiná může nepříjemné pocity projevovat zcela okato, např. kňučením nebo celotělovou třesavkou.
  • Fenka zvykne krátce před porodem měnit chování. Může být nervózní nebo neobvykle přítulná. Některé maminky se budou snažit skrýt, dostat se takříkajíc z vašich očí. Naopak jiné budou vyhledávat vaši společnost více než je běžné. Toto chování pozorujeme hlavně u jedinců, kteří mají s majitelem vytvořený dobrý vztah a mají k němu hlubokou důvěru.
  • V den porodu většina fen přestává přijímat potravu. U některých se objevuje i zvracení. Výrazné je hledání místa k porodu nebo tzv. hnízdění. Fena může přenášet pelíšek či celý porodní box. Obvyklé je hrabání na místech, kde plánuje rodit.
  • Těsně před porodem si fena začne intenzivně olizovat genitálie a oblast v jejich okolí.

Jak upravit krmnou dávku březí feny

Strava během březosti je alfou a omegou. Nezapomínejte, že nekrmíte jen březí fenu, ale také její nenarozená štěňátka, která se intenzivně vyvíjejí. Strava, kterou jí poskytnete, má zároveň dopad na kvalitu laktace po porodu.

V průběhu těhotenství by měla fena přibrat o 15 až 25 %. Podvýživa a nedostatečný příjem krmiva včetně důležitých živin, ale stejně tak i překrmování mohou mít negativní dopad na průběh těhotenství (např. abnormální vývoj plodů, embryonální mortalita, resorpce plodů, nízká životaschopnost / hmotnost štěňat při narození).

POZOR: Důsledkem obezity feny na konci březosti je náročný porod spojený s nízkou porodní hmotností štěňat.

Zvyšování hmotnosti plodů během prvních 35 dnů těhotenství představuje jen 2 % a do 40. dne jen 5,5 %. V tomto období tedy fenka nepotřebuje změnu v krmení. Rychlý růst plodů začíná na 40. den, od 5. do cca 8. týdne se proto zvyšují její nároky na příjem energie.

  • Energetická potřeba fen s máločetnými vrhy je vyšší o 30 %.
  • Feny s četnými vrhy mají potřebu energie zvýšenou až o 50 – 60 %.

Potřeba energie je nejvyšší v posledním týdnu těhotenství. V tomto období je však příjem krmiva limitován z důvodu naplnění břišní dutiny (děloha s plody, plodová voda atd.). Některé feny přestávají jíst úplně. S tímto problémem se potýkáme zejména u obřích plemen. Proto vám doporučujeme fenu krmit krmivem s vysokou koncentrací energie (4 kcal na gram tělesné hmotnosti), a to obzvláště u zmíněných velkých a obřích plemen.

Těhotenství feny – krmná dávka

Nároky na živiny u březí feny

Během březosti má fena zvýšené požadavky na některé živiny. Základem je dostatečný příjem bílkovin, tuků a sacharidů. Zapomínat byste neměli ani na vitamíny a minerály.

  • Bílkoviny: V období pokročilého těhotenství se potřeba bílkovin zvyšuje o 40 – 70 %, proto byste měli používat krmivo se zvýšenou koncentrací vysoce kvalitních bílkovin (krmivo s obsahem 20–25 % dusíkatých látek v sušině). Jejich deficit má za následek vyšší úmrtnost štěňat v prvních 48 hodin po narození, jejich nižší porodní hmotnost a oslabenou imunitu.
  • Tuky: Vyšší koncentrace tuků ve stravě zlepšuje její stravitelnost a uchovávání dusíku. Na začátku těhotenství psa není třeba zvyšovat podíl tuků v krmné dávce. K tomu přistupte až v posledním trimestru, tehdy je vhodné fenku krmit krmivem se 4,0 kcal metabolizovatelné energie v 1 gramu.
  • Sacharidy: Více než 50 % energie pro vývoj plodů pochází z glukózy, během těhotenství je proto nutné fenu krmit krmivem s obsahem sacharidů, a to zejména v posledních týdnech. Vhodné jsou diety, při kterých cca 20% z energii zajišťují sacharidy.
  • Vápník a fosfor: V posledních 35 dnech těhotenství se potřeba vápníku a fosforu zvyšuje o 60 %. Pozor, nadměrný příjem těchto minerálních látek vede k poklesu činnosti parathyroidní žlázy a eklampsii (poporodní tetanie). Proto je nutné dbát na to, aby byl ve stravě dodržen poměr vápníku a fosforu 1,1–1,5:1.
  • Zinek: Deficit tohoto minerálu způsobuje resorpci plodů a narození méně životaschopných štěňat. Většina komerčních krmiv by však vaší feně měla zajistit dostatečný příjem zinku.
  • Železo: Tento minerál fena potřebuje ve zvýšeném množství až v posledním týdnu těhotenství. Ukládá se přímo do jater plodů. Mléko feny je na železo chudé, během prvních 3 týdnů jej proto štěňata přijímají jen ze svých vlastních zásob z jater.

Co je to falešné těhotenství u psa?

Falešná březost u psů je stav, při kterém fena není těhotná, ale její organismus „si myslí“, že ano. Důvodem jsou hormony. Upozorňujeme, že falešná těhotenství nastávájí po každé říji, během které fena neotěhotněla, o čem nevědí ani mnozí zkušení chovatelé. Ve skutečnosti však jen některé feny toto období prožívají více okato a jiné na něj svého majitele neupozorní. Fena se může např. připravovat na porod (přenášení pelíšku, tvorba hnízda atd.), shromažďovat hračky, starat se o ně jako o štěňátka, některým fenkám se dokonce může spustit laktace.

TIP : Pokud se feně během falešného těhotenství tvoří mléko, omezte příjem sacharidů ve stravě. Laktóza, jedna z hlavních složek mléka, je totiž sacharid.

Opakované falešné těhotenství vedou k hormonální nerovnováze, která může mít za následek celou řadu vážných zdravotních problémů. Nejčastějším z nich je pyometra (hnisavý zánět dělohy), která je nejednou akutním a život ohrožujícím onemocněním. Dále mohou způsobit rakovinu dělohy, mléčných žláz nebo vaječníků. Proto apelujeme na všechny majitele fen, které nemají průkaz původu, případně jej mají, ale majitel neplánuje zakládat chov, aby dali fenku ve vhodném věku vykastrovat.

Nejčastější dotazy – FAQ

Na závěr našeho článku o březosti psů vám zodpovíme několik otázek, které patří mezi chovateli k velmi častým. Vysvětlíme vám, proč fena nemusí mít štěňátka ani jednou za život, kdy je vhodný čas pro první těhotenství a jaké jsou nezbytné „pomůcky, které potřebujete při samotném porodu.

Toto téma je v souvislosti s těhotenstvím extrémně důležité. Příliš brzké „připuštění“ může ohrozit život vaší fenky i štěňátek. Připuštění při 1. říji je příliš brzy. Obecně se doporučuje počkat na 2. až 3. říji, což vychází na věk kolem 1,5 – 2 let. V této době máte jistotu, že je vývoj fenky ukončen po všech stránkách (fyzické i psychické), díky čemuž má mnohem větší předpoklady těhotenství i odchov štěňat zvládnout s přehledem.

Ne, ne, ne a ještě jednou ne. Nejznámější a zároveň největší fámou o březost fenek je, že fena musí mít alespoň jednou za život štěňátka. Na toto tvrzení přitom neexistuje ani jeden jediný logický či vědecký argument. Právě naopak, březost a odchov štěňat s sebou nese mnohá rizika. Pokud tedy nevlastníte fenku nebo psa s průkazem původu a nemáte v plánu zakládat chov, dejte je kastrovat ve vhodném věku. Kastrace je zároveň nejlepší prevencí vzniku mnoha onemocnění, např. rakoviny mléčných žláz, dělohy či vaječníků, pyometry (hnisavý zánět dělohy) u samic a rakoviny varlat u samců.

Porodní box pro psa není nezbytností, na druhé straně podstatně zjednoduší odchov štěňat (vám i feně). Můžete jej vyrobit z desek nebo dětské ohrádky, resp. speciální ohrádky pro štěňata. U menších plemen si vystačíte například s větší kartonovou krabicí či termoboxem. Počítejte s tím, že fena na porod nemusí využít právě vámi připraveného boxu. Vždy si najde místo, které vyhovuje jí.


Ďalšie články z kategórie Péče

Vaše hodnocení:
(90%)