Bengálská kočka

Bengálská kočka – povaha, vzhled, péče, zdraví

Velice populární plemeno domácí kočky, které je známé svým unikátním vzhledem. Bengálská kočka je kromě svých leopardích vzorů charakteristická také svojí povahou. Je velmi aktivní a má vytříbené smysly, což z ní činí vynikajícího lovce. Má velmi přátelskou povahu, ale také jí nechybí sebevědomí a temperament. Společnost lidí má velmi v oblibě a nerada tráví čas o samotě.

Publikované: 01.12.2023
Aktualizované: 07.12.2023
Obsah článku:

Bengálské kočky obvykle nemají problém při soužití s jinými kočkami nebo psy. Známé jsou svou častou komunikací – mňoukáním a jinými zvuky. Šťastné jsou, pokud mají neustálý přístup na čerstvý vzduch. Tento druh vznikl křížením domácí a divoké asijské leopardí kočky. Oficiální chov bengálské kočky začal začátkem 80. let minulého století. Dnes je to čistokrevné domácí plemeno.

Povaha

Patří k oblíbeným domácím kočkám, přestože v sobě ukrývá geny divoké „leopardí“ šelmy. Je přátelská a plná energie. Obyčejné mazlení „bengála“ neuspokojí. Nuda není její kamarád a potřebuje různé pobídky. Nepatří ke kočkám, které by v pelíšku či na gauči proležely celé dny. Bengálské kočky jsou známé svou hravou náturou a svými kousky nejednou pobaví. Venku se rády vyšplhají na nejvyšší možné místo, nevadí jim ani voda a ochotně se vyberou k lovu. Jejich divoké kočičí instinkty jim zůstaly a s kořistí se vám rády přijdou pochlubit. Společnost mají rady a k lidem si vytvářejí silné vazby. Jsou to oddaní společníci pro rodiny s dětmi.

Rady „mluví“ a typické je pro ně časté mňoukání nebo specifické pazvuky, které těžko identifikovat. Pokud se jim už něco nelíbí, dají to okamžitě najevo. Sebevědomí a ostrost bengálské kočce nechybí a k cizím kočkám dokáže být místy nepříjemná. Pokud je však brzy socializovaná s jinými kočkami či psy ve většině případů bude vycházet dobře. Ideálně, pokud spolu vyrůstají současně. Je to individualita, ale výchova a osvojení si návyků jsou nutností. Bengálské kočky jsou učenlivé a rády se naučí povelům i různým trikům. Zvyknou si i na vodítko.

Bengálská kočka povaha

Vzhled a srst – bílá, šedá i hnědá

Tělo bengálské kočky je dlouhé a trup mohutnější. U kocourů je osvalení výraznější. Obecně se Bengálci řadí do kategorie středně velkých koček. Hmotnost kocourů bengálských se pohybuje kolem 5 až 8 kilogramů, kočky samice váží přibližně od 3 do 5 kg. Průměrná délka těla, měřená od nosu po základnu ocasu, se pohybuje kolem 35 až 45 cm. Vyskytují se však také jedinci s většími rozměry. Hlava je v porovnání s tělem menší. Kočka má vysoko posazené uši s mírným horním zaoblením.

Nejvýraznějším poznávacím znakem tohoto druhu je jeho hladká a lesklá srst. Tělo je pokryto vzorem, které kočce dodává divoký vzhled. Standardní zbarvení představuje hnědá s černým vzorem, zlatá s tmavými skvrnami, oranžová s tmavým vzorem, šedá s černými skvrnami (stříbrná – modrá) a bílá s tmavším leopardím vzorem. Nejčastějším doplňkem je právě leopardí vzor v podobě skvrn, teček nebo pruhů na těle i končetinách. Pruhovaný je také ocas. Při páření bengálských koček (hybrid kočky domácí a asijské leopardí kočky) je také důležité, o jaké generace koček se jedná. Na výstavách jsou například povoleny jen kočky čtvrté generace (F4), které jsou povahou nejbližší kočce domácí.

Bengálská kočka vzhled

Péče a zdraví

Kočce tohoto plemene byste měli dopřát co nejvíce volnosti vzhledem k jejím divokým genům. Je učenlivá a naučí se s vámi chodit i na procházky na vodítku, volný pohyb je však pro bengála stejně potřebný. Na život v bytě si bez problémů zvykne. Bengálci nejsou zrovna lenoši a proto jako majitel počítejte s tím, že kočce musíte zajistit dostatek pobídek pro její hravou povahu. Pořiďte si například clicker a rázem vaši kočku můžete naučit všemožným povelům a kouskům. Pokud máte doma křečky, morčata nebo akvárium s rybičkami, bengálská kočka se svými silnými loveckými pudy nebude nejlepší volbou a není třeba ji pokoušet.

Chov bengálské kočky není pro ty, kteří od kočky očekávají lenost a neustálé mazlení. Péče o srst není nijak extra náročná. Jemnou srst můžete čas od času pročesat a zbavit tak vypadlých chlupů. Kočce nevadí ani koupel. Zajistěte jí také škrábadlo, aby si měla kde obrousit své drápky. Bengálská kočka není na jídlo vybíravá, ale dbejte na dostatečné výživové hodnoty a kvalitní složení potravy, které kočce nezpůsobí zažívací potíže.

Zdravotní kondice bengálských koček je velmi dobrá. Dožívají se 12 až 16 let. Jsou odolné a velmi dobře se adaptují na různé podmínky. Zdravotní problémy se však mohou objevit a závisí i na kvalitě chovu a péče majitele. Mezi vyskytující se zdravotní problémy patří oční zákaly (šedý – zelený zákal) nebo vrozené onemocnění způsobující degeneraci sítnice a úplnou slepotu zvířete. Objevit se mohou i potravinové alergie.

Bengálská kočka péče

Nejčastější otázky – FAQ

Máte zájem pořídit si domů bengálskou kočku? Zaujala vás její povaha nebo se chcete dozvědět více o jejích vlastnostech? Napište nám a rádi vám odpovíme či doplníme informace do článku. Pokud máte s chovem bengálské kočky zkušenosti, budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse pod článkem a přispějete vašimi radami a doporučeními.

Je to aktivní a hravá kočka, která potřebuje pro své štěstí volný pohyb. Má vynikající lovecké instinkty. Pozornost lidí má velmi ráda a je skvělým společníkem i pro děti. Často mňouká a je velmi komunikativní. Je učenlivá a rychle si osvojí různé návyky, naučí se povelům, trikům. S jinými kočkami či psy si nejlépe rozumí, pokud s nimi vyrůstá.

Dospělí kocouři mohou vážit 5 až 9 kg. Kočky jsou obvykle menší a váží přibližně od 3 do 5 kg. Délka těla je přibližně 35 až 45 cm. Jedná se o středně velké plemeno.

Plemeno bengálské kočky se dožívá 12 až 16 let.

Ani náhodou nejde o levnou investici. Čistokrevné bengálské kočky jsou vysoce ceněné. V závislosti na kvalitě chovu, rodokmenu a původu se může cena pohybovat v rozmezí od 12 000 do 40 000 Kč.

Thor bengálská kočka není samostatný druh tohoto plemene. Jedná se o bengálskou kočku, která si na sociálních sítích získala pozornost díky své velikosti a impozantnímu vzhledu domácího „leoparda“. Thor je jméno, které tomuto kocourovi dala jeho majitelka. Veřejnost zaujal i svojí svalnatou postavou a zajímavými fotografiemi na Facebooku a Instagramu, které pravidelně publikuje jeho chovatelka.


Ďalšie články z kategórie Kočičí plemena

Vaše hodnocení:
(92%)