Jak naučit psa aportovat

Jak naučit psa aportovat

Psi a aportování prostě patří k sobě. Jedná se o oblíbenou aktivitu psů i jejich majitelů. Přestože by se mohlo zdát, že aportování je nenáročnou zábavkou, vězte, že naučit psa aport podle příručky není jednoduchou záležitostí. Existuje několik přístupů, jak při tréninku aportu postupovat. Důležité je vědět, že pokud chcete vašeho psa naučit aportovat, musí být stanovena pravidla. V neposlední řadě aport pro psa má být zábavou a ne povinností. Samozřejmě je jiné, pokud chcete vašeho psa naučit aportovat z praktických důvodů (lov). Není aport jako aport. My pro vás máme několik tipů, jak psa naučit aportovat.

Publikované: 08.01.2024
Aktualizované: 08.01.2024
Obsah článku:

Aportování představuje pro psa zdravý pohyb, baví ho a přispívá i k jeho disciplíně. Mnohá plemena psů mají pro aportování vyvinuté instinkty. Především, pokud jde o lovecké psy, trénováné k tomu, aby lovili a svou kořist přinesli majiteli. Chytit něco a přinést pánovi se pro mnohé psy jeví jako velmi přirozené. Pro mnohé majitele energických plemen psů je aportování účinným způsobem, jak ze psa dostat energii a unavit ho. Chcete-li psa naučit aportovat a nejde vám jen o to, aby pes bezhlavě utíkal za míčkem, vyzbrojte se trpělivostí a zkuste aplikovat při výcviku aportu, některé z následujících postupů.

Jak cvičit aport – míček a aportovací hračky

Než přejdeme k jednotlivým principům, metodám či způsobům výcviku, ujasníme si několik poznatků. Předmět, za kterým bude pes aportovat, se při výcviku bude nazývat „aport“, bez ohledu na to, zda půjde o míček, aportovací provaz, aportovací činku nebo aportovací dřevo. Pokud k tréninku přistupuje majitel seriózně, je třeba si uvědomit, že aportování je jedním z profesionálních psích sportů, proto má svá pravidla. Pro nácvik aportu nebudete nutně potřebovat všechny následující pomůcky, ale v závislosti na způsobu výcviku se mohou sejít:

  • aportovací hračky či pomůcky – míčky ani dřevěné hole pro výcvik aportování nejsou úplně ideální. Vhodné jsou však například míčky, které lze naplnit pamlskem, provazy na aportování nebo míček s provazem,
  • pamlsky nebo odměna, která psa zaujme a potěší,
  • kliker – zvuková pomůcka, která při výcviku dává psovi zvukový impuls při vydání spolu s rozkazem,
  • stopovací vodítko v případě, že pes má tendenci utíkat,
  • trpělivost a trpělivost.

Míček na aport

Aport – výcvik krok za krokem

V následujících krocích vám představíme jednoduchý postup, který vám může být při tréninku aportu vašeho psa nápomocný. Samozřejmě, na každého psa může platit mírně odlišný postup, každému psovi může trénink trvat odlišně dlouho, proto mějte trpělivost a snažte se mít pro vašeho pejska pochopení. Ne vždy musí na první, podruhé či potřetí porozumět, co přesně od něj chcete. S výcvikem psa začínejte ještě ve štěněčím věku, kdy je štěně přirozeně hravé a honí se za vším, co mu hodíte. Pejsek by měl před výcvikem zvládat základní povel „sedni“.

  • S aportováním začínejte na menší ploše. Nemusíte jít hned na louku nebo na sídliště plné lidí, kde bude pozornost psa narušovat množství podnětů. Zkuste najít místo, kde nebude mít pes tendenci být vyrušován, nebude utíkat a zároveň se bude moci soustředit na svůj výkon. Ideálně, jde-li o místo, které pes zná.
  • Máte-li vybranou aportovací hračku, vzbuďte o ni u psa zájem. Vhodné jsou například aportovací lana s míčky nebo aportovací činky. Na úvod výcviku mohou být nápomocny i aportovací míčky, do kterých můžete dát odměnu (pamlsek, granule). Hračku psovi ukazujte, pohybujte jí, dávejte mu ji na dosah a vychvalte ho, pokud do hračky zakousne. Zkuste povely jako „drž“ a následně „pusť“. Pokud nechce aport pustit, vyzkoušejte mu levou ruku položit na čenich a druhou rukou mu hračku odeberte s povelem „pusť“.
  • S hračkou se klidně se psem nejprve protahujte, nechte, ať pes hračku drží a protahujte se s ním, aby se bavil. Docílíte tak, že pes si s vámi bude chtít hrát. Stále se pokoušejte aplikovat povely „drž“ a „pusť“. Pusťte ji na zem nebo odhoďte na metr před sebe a volejte ho k sobě povelem „ke mně“, neustále ho chvalte a když vám hračku předá, dejte mu odměnu.
  • Následně, když pes jeví zájem o hračku, je na řadě hračku hodit a zavelit povel „aport“. Tento povel dávejte teprve tehdy, když víte, že pes s hračkou dosud vždy přiběhl za vámi a odměnou. Hračku neházejte příliš daleko, stačí jen 3 až 5 metrů před sebe. Volejte ho zpět povelem „ke mně“. Pochvalte ho a přinesenou hračku vyměňte za odměnu, kterou pro něj máte připravenou. Nezapomeňte na povel „pusť/dej“. Samozřejmě, nepočítejte s tím, že na první pokus pes hračku přinese a pustí.
  • Postup opakujte , ale pozorujte, jak se pes soustředí. Nácvik byste měli realizovat 10 až 15 minut a následně je vhodná přestávka.
  • Následně je třeba celý proces vyladit. Když už pes bude vědět, že za hračkou utíká z nějakého důvodu, je čas zaměřit se na detaily.

Správné provedení povelu aport

V případě, že pes aportování zvládá a dokáže již za předmětem doběhnout, chytit ho a přinést, je čas celý povel doladit a zajistit, aby si pes jednotlivé povely začal spojovat. Jak by měl ideálně vypadat povel aport?

Psovi ukažte hračku, zaujměte ho. Pes začíná u vašich nohou povelem „sedni“. Předmět hodíte, pes stále sedí a vystartuje až na váš zvukový pokyn „aport“ . Pokud má pes tendenci vystartovat bez povelu, držte jej za obojek a pusťte až poté, co znovu zavelíte „aport“. Jakmile pes dosáhne předmětu a zakousne se, zavelte povel „přines“, „ke mně“ nebo „k noze“. Trénujte vždy se stejnými povely. Pes by měl přijít a hračku vám předat do rukou nebo pustit k vašim nohám po povelu „pusť“. Nezapomeňte na odměnu a pořádnou pochvalu.

Aport pro psa na laně

Při výcviku může na některé psy efektivně zafungovat i tato metoda. Stačí, když budete mít aportovací hračku připevněnou na alespoň 3 až 5 metrů dlouhém laně. Aportovací hračkou opět upoutáte pozornost psa. Snažte se, aby se na ni pes soustředil a těšil se. Když vám ji chce vzít, hračku hoďte a zakřičte „aport“. Lano či provázek držte v rukou. Když pes přiběhne k předmětu, volejte ho povelem „ke mně“, přilákejte jej zpět za odměnou, mírně lanko přitahujte k sobě (pokud předmět nedonese sám). Když bude pes u vás, dejte mu povel „pusť/dej“, hračku seberte a odměňte jej. Druhou možností je také, že psa připevníte na stopovací vodítko (dlouhá 10 až 20 metrů) a místo hračky připnete psa. Vůz je praktický i pro případy, že by se pes svévolně rozhodl utíkat jiným směrem. Postupně se snažte doladit detaily, aby pes seděl u nohy a vystartoval až v okamžiku povelu „aport“. Rovněž, aby předávání předmětu proběhlo bez problémů.

Aport pro psa na laně

Aport a překvapení

Pro méně náročný postup tréninku aportu můžete zvolit princip překvapení. Pro tento účel je vhodné použít míček, do kterého lze vložit odměnu, resp. pamlsky či granule. Pes vás zároveň musí pozorovat přitom, jak je do hračky vkládáte. Následně začíná výcvik. Psovi dejte povel „sedni“, následně míček hoďte a vyslovte povel „ aport“. Pak pejska volejte k sobě povelem „ke mně“ nebo „k noze“, tleskejte, upoutejte jeho pozornost, ať přijde za vámi. Pokud k vám pes s hračkou přiběhne, dejte mu povel „pusť/dej“. Z hračky pak vyndejte pamlsek a psa odměňte. Následně proces opakujte několikrát po sobě. Zhruba po 15 minutách tréninku si dopřejte přestávku.

Pes nedonese aport hračku nebo uteče

Občasným problémem při výcviku bývá, že pes se za aportem rozjede, ale hračku jen očichá a nedonese. Případně chytí do úst a pustí ji. Zde je vhodné hračku hodit na laně a jejím pohybem přitáhnout pozornost psa. Pokud se naopak stane, že pes dosud hračku nosil, ale najednou ne, je to znak, že na aportování nemá náladu a hrát si mu tímto stylem nechce.

Jak cvičit aport tak, aby pes s hračkou neutekl? V tomto případě je dobré použít stopovací vodítko. Pokud však pes od hračky utíká, nesnažte se ho násilím honit. Volejte ho k sobě, lákejte ho na odměnu a rozjeďte se jiným směrem, ať jde pes za vámi. Nenechte se odradit a v tréninku pokračujte.

Pes nedonese aport

Pes se blázni a kňučí

Zvláště ve štěněčím věku může být někdy problematické udržet pozornost psa. Jednoduše si od tréninku dejte pauzu. Interval tréninku zkraťte. Dejte si 2 minuty aportu a pokračujte v procházce nebo v jiné aktivitě. Stejně tak, pokud pes kňučí, nelíbí se mu už, že musí danou aktivitu provádět a dostává se pod stres. Během takového tréninku pes nereaguje optimálně a výcvik byste měli zastavit.

Nejčastější otázky – FAQ

Snažíte se naučit vašeho psa aportování? Chcete vědět, jak naučit psa aport? Máte potíže při výcviku aportu? Chcete vědět, proč pes nechce pustit aport? Máte vlastní specifický postup, který vám při aportu a výcviku pomohl. V případě, že máte vlastní zkušenosti s výcvikem aportu psa, budeme rádi, pokud se o ně podělíte i s ostatními chovateli. Stačí, když se v diskusi pod článkem zapojíte komentářem. Budeme také rádi za vaše otázky, na které vám ochotně odpovíme.

Říká se, že každý pes je schopen se naučit aportovat. Je ovšem pravda, že někteří psi mají o aportování větší zájem než jiní. K plemenům, které rády aportují, patří zlatý retrívr, německý ovčák, labrador, jack russell nebo australský ovčák.

Pokud pes nechce předmět aportování pustit a nereaguje ani na povel „pusť“, je na místě nabídnout mu odměnu jako výměnu za aport. Pokud ani to psa nepřesvědčí, je čas na změnu odměny, která psa zaujme.

Rozhodně nevolte možnost, že se za psem rozjedete. Právě naopak, vy se rozjeďte jiným směrem, volejte na něj a snažte se ho nalákat na jiný předmět nebo pamlsek. Potom v tréninku pokračujte.

Utíká pes za dřevěnou holí, ale za aportovací hračkou ne? Pokud nemá pes o aportovací pomůcku zájem, jen stěží to změníte příkazy. Zkuste s aportováním na pár dní či týdnů přestat a následně jednoduše vyzkoušíte aport s jinou hračkou.


Ďalšie články z kategórie Trénink/výcvik

Vaše hodnocení:
(92.4%)