Jména pro psy

Jaká jména pro psy a jaká pro fenky. Nejkrásnější jsou netradiční a originální

Možná i vy patříte k těm majitelům čtyřnohých mazlíčků, kteří při vybírání jména pro psa přemýšlejí nad symbolikou, významem, praktičností, zvučností, elegancí, dravostí či laskavostí. V takovém případě lze výběr jména zabrat. Ideální jméno pro psa či fenku neexistuje, to by se všichni jmenovali stejně. Kromě široké nabídky jmen je i několik zásad, které by při výběru měly zůstat dodrženy. Skvělou pomůckou může být například psí kalendář či inspirace v podobě netradičních jmen pro psy.

Publikované: 14.11.2023
Aktualizované: 14.11.2023
Obsah článku:

Komunikace mezi člověkem a psem probíhá na více úrovních. Tím primárním komunikačním kanálem je jednoznačně zvuk. Jméno pro psa představuje akustický podnět, na jehož základě upoutáte jeho pozornost a můžete s ním dále komunikovat včetně zadávání povelů. Pes s člověkem zase komunikuje štěkáním, zavíjením či kňučením. Vyjadřuje tím svoji radost, strach, komfort i nedostatek. Druhá úroveň je emocionální – jedna i druhá strana vnímá určité emoce v dané situaci a dokáže na základě nich reagovat. Tady však ne vždy musí dojít k pochopení, co je přirozené. Třetí je vizuální úroveň, která vyplývá z toho, co na pejskovi vidíte, ale platí to i naopak.

Jak vybrat jméno pro psa?

Možná se výběr jména pro psa či fenku nejeví jako téma pro rozsáhlou analýzu, ale minimálně se nad výběrem zamyslet nemusí být na škodu. Jen si to představte, pokud byste psa oslovili 10krát za den, do roka jeho jméno vyslovíte v průměru 3650krát. Bereme-li v úvahu, že pes se dožije věku 12 let, jeho jméno za tu dobu vyslovíte téměř 44 000krát. Při výběru tedy pozor, aby se vám na jménu nevylámal jazyk. Jméno by mělo být krátké, zvučné, srozumitelné a snadno rozpoznatelné. Bez ohledu na to, zda hledáte jména pro feny nebo psí jména pro psy, dodržovat byste měli následující zásady. Jak tedy postupovat?

  • Jméno psa by mělo být krátké a zvučné. Ideální je, pokud je jméno psa dvouslabičné a obsahuje zvučné obojí nebo tvrdé souhlásky, B, R, S, D, T, L, CH, H, G nebo K. Ještě lepší je, když zároveň končí na samohlásku A nebo O (Goro, Gora, Adar, Luna, Kubo aj.). Proč by tomu tak mělo být? Například během výcviku psů se potvrdilo, že dobře reagují na jména, která lze rychle vyslovit a obsahují právě zvučné tvrdé souhlásky. Díky tomu si pes oslovení nezamění s pojmenováními jiných jevů . S vhodným výběrem jména psi ochotněji reagují i na povely.
  • Jméno psa nesmí připomínat žádný povel. Jsou jména, která už na první poslech mohou připomínat některé z povelů , které psa budete chtít učit. Sandy. Sedni! Cloe. K noze! Lui. Fuj! V tomto případě určitě nejde o vhodnou volbu, protože si pes velmi snadno zamění povel se jménem či naopak. Takové jméno psa při komunikaci může způsobovat chaos a dezorientaci.
  • Jméno psa by nemělo být podobné žádnému jinému členovi rodiny. Podobně jako v bodě předtím platí, že může dojít k nežádoucí záměně a k chybné komunikaci. Pokud máte doma syna se jménem Jakub nebo dceru se jménem Lucie a psa se jménem Kubo nebo Lucy a zakřičíte z kuchyně jméno Kubóóó či Lucííí, nedivte se, že jeden z dvojice nebude reagovat nebo se při vás ocitnou nečekaně oba.
  • Jméno psa nemusí nutně vystihovat vzezření psa ani jeho povahu. Nenechte se obměkčit vzezřením pejska, jeho roztomilostí nebo naopak vyzývavostí. Ano, jméno do jisté míry může vystihovat to, co v pejskovi vidíte, ale nezapomínejte, že i ze štěňátka německé dogy se jednou stane dospělý pes. Jméno s ním bude růst. Pokud ho jednou nazvete Bertík, v pozdějším věku to může působit divně.
  • Jméno psa by nemělo být zesměšňující. Ano, řeknete si, že psovi je úplně jedno, jak se jmenuje a kdyby se ho zeptáte, možná řekne, že jeho jméno je „sedni“, „lehni“ nebo „fuj“. Tak či onak. Jméno psa by nemělo být dehonestující . Přestože pes význam jména nevnímá (pravděpodobně), směšné jméno nemusí být dobrou vizitkou ani pro majitele. Pokud dáte vaší fence jméno Magnolie a pes se bude jmenovat Rumcajs, při jejich oslovování ve psím výběhu s ostatními pejskaři si kredit určitě nezvednete. Vtipná jména pro psy nemusí být zrovna šťastnou volbou.

Jak vybrat jméno pro psa?

Změna jména u psa

Pes si na své jméno zvykne obvykle během pár dní či týdnů. Pokud ho jménem oslovujete pravidelně a chválíte ho za to, že na něj poslouchá, pes si tento proces rutiny rychle osvojí a následně představuje jeden z hlavních komunikačních kanálů mezi psem a člověkem. Psa je na začátku za poslech na jméno vhodné vždy odměnit pamlskem či pochvalou.

Berte na vědomí, že případná změna jména u psa není zcela ideální jev. Určitě to ovšem není nemožné. Psi z útulku, které dostali jméno od zaměstnanců, si po adopci zvyknou na nové jméno bez větších problémů. Důležité je frekventovaně používat nové jméno a opětovně využívat princip odměňování a pochvaly. Vždy je však dobré vybrat psovi či fence takové jméno, které nebudete muset měnit či variovat.

Je v pořádku, pokud na oslovení psa později použijete zdrobnělinu, zkratku nebo přezdívku, pes si dokáže na variace svého jména bez problémů zvyknout. V prvotní fázi vývoje či výcviku však vždy dbejte na to, abyste jej oslovovali jménem v původním tvaru.

Změna jména u psa

Psí kalendář jako pomůcka

Významnou pomůckou při výběru jména pro vašeho psa může být i psí kalendář. Najdete v něm psí jména pro psy či jména pro feny. Psí jména jsou velmi různorodá. Neexistuje žádná formální instance, která by podobu psího kalendáře standardizovala na mezinárodní či národní úrovni. I proto v kalendáři najdete česká, americká, anglická, japonská či indiánská jména pro psy. Výhodou používání psího kalendáře je, že přesně víte, kdy můžete vašemu domácímu mazlíčkovi uspořádat meninovou oslavu.

Existuje velké množství psích kalendářů, jak u nás, tak i ve světě a každý může obsahovat jiná jména či disponuje odlišným uspořádáním jmen, která připadají na různá data. Je tak jen na majiteli, kterým kalendářem se bude řídit. Dostupné jsou i různé online psí kalendáře, kde jména pravidelně přibývají.

Nejkrásnější jména pro psy a feny

Výběr jména je věc vkusu. Když přichází na svět miminko, někteří rodiče mají okamžitě jasno, jak se bude jejich potomek jmenovat. Jiné páry zase zvažují „xy“ možností a, že jich není málo. Při volbě jména pro psa to není jinak. Výběr nejkrásnějšího jméno pro psa je velmi vágní úvahou, protože univerzální volba neexistuje. Za fenomén lze považovat jen jméno Rex, které bude navždy nesmrtelné.

My jsme vybrali několik kategorií a uvedli příklady zajímavých jmen psů a fen podle původu. Stále častěji lidé hledají netradiční jména pro své pejsky, ale jsou i tací, kteří zůstávají věrni tradicím. Nezapomínejte, jméno se musí líbit v první řadě vám.

Nejkrásnější jméno pro psa

Česká jména pro psy

Jména českého původu pro psy můžeme považovat za tradiční, ale zároveň velmi originální. Taková jména jsou známá hlavně starší generaci. Typické pro česká jména pro psy je, že jde velmi často o zkratky z reálných jmen pro lidi, zdrobněliny nebo pojmenování určitých předmětů. Obecně jsou však i mnohá zahraniční jména natolik přizpůsobené, že je považujeme za naše.

České jména pro psy

Královská jména pro psy

U majitelů psů mají velkou popularitu. Taková jména mají svou historii spojenou s vladaři, králi, princeznami, princi, královstvími či monarchiemi. Právě z toho důvodu má z takového jména vyzařovat ušlechtilost a noblesa. Přestože jde místy o netradiční jména pro vašeho pejska, skutečně mohou vzbudit dojem „modré krve“. Kromě konkrétních jmen se můžete setkat is hodnostmi Sir, Princ, Lord, Sultán, Admirál, Faraon, Vévoda či Lady.

Královská jména pro psy

Královská jména pro psy

Filmová jména pro psy

Velkým hitem je pojmenování psů podle filmových postav – hrdinů nebo pohádkových postaviček. Může jít o starší kultovní jména, ale do popředí vystupuje především moderní kinematografie, proto jde často i o velmi netradiční, ale vskutku unikátní jména. Pokud tedy považujete vašeho pejska za filmovou hvězdu, proč nevyužít tuto kreativní možnost.

Filmová jména pro psy

Indiánská jména pro psy

Tajemnost v sobě ukrývá vždy něco zvláštního, divného a obtížně identifikovatelného. Mystický nádech mají i indiánská jména, která na první poslech neřeknou ni , ale jejich skrytý význam může být nositelem významné symboliky. Navíc tato jména po vyslovení znějí velmi poutavě. Většinu z nich lze univerzálně použít pro psy i feny.

Indiánská jména pro psy

Indiánská jména psů

Keltská jména pro psy

Historický a mystický kontext najdeme i u Keltů. Jejich jména jsou zpravidla nositelem určitého přívlastku, který se většinou vázal na fyzické vlastnosti, povahu člověka, předměty nebo přírodní živly. Keltové jsou dobře známí i na našem území, přišli sem ještě v 5. století před naším letopočtem. Kromě historických artefaktů nám zanechala i jména svých keltských božstev i panovníků. Možná vhodná inspirace i na hezké keltské jméno pro psa.

Keltská jména pro psy

Anglická jména pro psy

U nás, ale i ve světě jsou nejpopulárnější jména psů, která naleznete ve většině případů ve psím anglickém kalendáři. Často jde o standardní jména, která najdete i v běžných kalendářích pro lidi, ale ve velké míře vznikl přesah do zvířecí říše. Jestli máte doma milou a klidnou fenku psa nebo samce s pořádnou dávkou energie, některá z anglických jmen se pro vašeho psa může náramně hodit.

Anglická jména pro psy

Anglický chrt, anglická jména pro psy

Japonská jména pro psy

Možná trochu netypické, ale vybrat zajímavé jméno pro psa či fenku z takové vzdálené kultury má svá specifika. Ačkoli by se mohlo zdát, že půjde o pořádnou „exotiku“, japonská jména pro psy jsou v některých zemích v zahraničí velmi populární . Silným motivem je význam některých jmen , často duchovní, ale místy velmi raritní až vtipný, ale také jejich skvělá zvučnost .

Japonská jména pro psy

Norská jména pro psy

Novému čtyřnohému kamarádovi můžete vybrat i jméno, které má kořeny u dávných Vikingů. Jména jsou často inspirována lokalitami, které se v Norsku nacházejí. Některá jména pojmenovávají dokonce obce, městečka či místní oblasti. Také se však jedná o typická norská jména, která naleznete v kalendáři dané země.

Norská jména pro psy

Norský losí pes, norská jména pro psy

Mýtická jména pro psy

Vymknout se ze standardu neznamená, že svému psovi musíte dát násilím vtipné jméno. Pokud chcete, aby váš pes či fena vynikly a při oslovení jste působili zajímavě, sáhnout můžete po mytologii z knih. Jména pocházejí z antického Řecka. Jelikož řecká mytologie si s sebou nese stovky až tisíce legend a pověstí, možná právě některá z těchto jmen bude pro vašeho psa či fenu to pravé.

Mýtická jména pro psy

Nejčastější otázky – FAQ

Máte problém s výběrem jména pro psa? Dochází vám fantazie nebo se neumíte rozhodnout? Zkuste se zapojit do naší diskuse, kde vám mohou poradit ostatní diskutující. Rádi vám poradíme a pomůžeme s výběrem jména pro vašeho psa či fenu. Jaké jméno jste dali vašemu psovi? Podělte se o své kreativní nápady s ostatními.

Ano, můžete psa oslovovat zdrobnělinami, přezdívkami nebo zkratkami. Důležité však je stále primárně využívat jeho jméno v původním tvaru. Pes si postupně snadno zvykne na variace svého jména (např. Hero, Herko, Heruško). Dokonce pes dokáže rozlišovat intenzitu vašeho oslovení a vnímat tak to, v jakých situacích a v jakém tvaru je osloven. Pes tak dokáže na zdrobnění či přezdívku reagovat a následně se podle toho orientovat.

Celosvětově nejpopulárnější jména pro psy a feny jsou Luna, Bella, Daisy, Charlie, Milo, Lucy, Cooper, Bailey, Teddy, Max. Mezi frekventované patří také Lola, Molly, Duke, Jack, Rocky a Harry.

Takové jméno můžete odvodit například od názvů barev v cizím jazyce. Případně můžete aplikovat nějaký přívlastek či pojmenování podle předmětu, který má barvu jako váš pes. Black, Blacky, Nero (černá), Shadow (stín), Tan, Brownie (hnědý), Red, Rusty, Ginger (červený – zrzavý), White, Cotton, Powder (bílý, bavlna, prášek) nebo Forest (les – zelený). Stejně tak můžete vycházet z různých jiných předmětů, které mohou charakterizovat barvou vašeho psa.

Ano, ačkoli pro to není pádný důvod, nedělejte to. Změna jména psa je možná, vyžaduje si vytvořit u psa návyk a rutinu tím, že jej budete novým jménem oslovovat, odměňovat jej, pokud na jméno poslechne a zároveň je třeba přestat používat původní jméno. Tento proces je běžný u adoptovaných psů z útulku. Pokud však psovi jednou jméno dáte, měli byste jej používat a neměnit jméno jen proto, že se vám najednou přestalo líbit.


Ďalšie články z kategórie Péče

Vaše hodnocení:
(91.4%)