Výmarský ohař

Výmarský ohař – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci

Pes „myslivec“, který však v rodině dokáže rozdávat radost a lásku. Výmarský ohař je velké plemeno psa, které zaujme svojí vysokou a atletickou postavou. Je to všestranný a talentovaný pes. Využívá se nejen jako lovecký pes, ale také je to pes záchranář, stopař nebo terapeutický pes. Je přátelský a velmi vnímavý. S dětmi si výmar dobře rozumí. Na majitele jsou pejsci velmi fixováni a nerady tráví čas o samotě. Dožadují se hodně pohybu. Jsou to vytrvalci a bez problémů se s pánem vyberou na dlouhé túry či zaběhat si.

Publikované: 08.12.2023
Aktualizované: 02.01.2024
Obsah článku:

Při tréninku jsou učenliví, ale vyžadují trpělivost. Zaujmou zbarvením srsti a hlubokým psím pohledem jantarových očí. V případě dobré genetiky se jim vyhýbají nemoci a dožívají se středně dlouhého věku.

Vzhled, velikost, srst a druhy

Štíhlé, agilní a svalnaté tělo výmarského ohaře zaručeně upoutá pozornost. Přestože je tento pes originální „myslivec“, jeho ušlechtilý vzhled a zbarvení z něj dělají i v této kategorii specifické plemeno. Samec čistokrevného výmarského ohaře může vážit od 30 až do 40 kg. Feny jsou lehčí a jejich hmotnost se pohybuje v rozsahu 25 až 35 kg. Eleganci a majestátnost však tomuto plemeni dodává hlavně výška. Výmar se řadí mezi velká plemena psů. V kohoutku může dosahovat dospělý jedinec výšky od 63 po 70 cm, u fen přibližně 57 až 63 cm.

Výzor výmarského ohaře je poměrně specifický. Jeho atletická a osvalená postava je podpořena silnými a dlouhými končetinami. Hlava je vůči trupu relativně velká a při pohledu z profilu je protáhnutá dopředu, což je způsobeno hlavně delší tlamou. Nepovšimnout se nedají vysoko posazené a visící uši, které délkou přesahují až koutky úst. Hřbet je velmi symetrický a zakončený dlouhým, hruběji osrstěným ocasem. V některých zemích se zvykne zkracovat, což však není oficiálním standardem. Kulaté oči jantarové až namodralé barvy jsou také výrazným prvkem obličeje tohoto plemene.

Na základě standardu FCI – Mezinárodní kynologická federace, jsou schváleny dva typy tohoto plemene. Rozpoznávacím znakem je typ srsti. Krátkosrstý výmarský ohař s hladkým chlupem je základní normou. Jeho srst má hustou podsadu. Výjimečně se mohou objevit typy s krátkým a drsným osrstěním nebo s mírně delším a tvrdým osrstěním (tzv. stockhaar). Výmarský ohař dlouhosrstý je poměrně vzácný. Nejdelší má srst na hrudi a břiše. Výrazněji osrstěné jsou také končetiny a ocas. Schválenými barvami srsti jsou šedá a hnědá. Přičemž u šedých odstínů se objevuje světle stříbrná až tmavá. Mezi chovateli se zažívaly pojmy výmarský ohař modrý a výmarský ohař hnědý. U dlouhosrsté variety se častěji může objevit kombinace šedohnědé barvy, která však není některými organizacemi uznávána.

Zdraví, nemoci a věk

U velkých plemen je vyšší předpoklad výskytu některých onemocnění a u výmarských ohařů tomu není jinak. Primárně psy mohou trápit problémy s klouby, kostmi, gastroenterologická onemocnění či problémy s očima. Důvodem vzniku onemocnění je také genetika, protože pro popularitu těchto plemen dochází často k množení jedinců s vrozenými defekty. Která onemocnění jsou u tohoto plemene nejčastější?

  • Dysplazie kyčle – je často dědičný stav. Jedná se o abnormální vývoj stehenní kosti a kyčle. Kost nezapadá do pouzdra kloubu a dochází k nežádoucímu pohybu v kloubní jamce. Pes následně kulhá nebo ho pohyb bolí.
  • Torze žaludku – typická pro velká a středně velká plemena psů. Jedná se o vážný stav, při kterém dochází k nafouknutí žaludku v důsledku nesprávného příjmu potravy či nepravidelného stravování. Nahromaděný plyn nafukuje žaludek, zpomalen je průtok krve, klesá krevní tlak a nafouknutý žaludek má tendenci se točit (torze). Pes může upadnout do šoku a je nutný okamžitý operační zákrok. Je to život ohrožující stav.
  • Von Willebrandova choroba – geneticky zakódované onemocnění krve. Jedná se o její zhoršenou srážlivost. Objevovat se může mimovolné krvácení z nosu, úst či řitního otvoru. Léčba je možná na základě diagnostiky, a to dostupnými medikamenty.
  • Progresivní atrofie sítnice – PRA je vrozená onemocnění, při kterém dochází k progresi postupné slepoty. Toto degenerativní onemocnění postihuje fotoreceptory v sítnici. Psí oči přestávají mít schopnost vnímat světlo a dochází k částečnému až úplnému oslepnutí jedince.
  • Entropium – u výmarských ohařů se může objevit problém se stáčením očního víčka směrem k oku. To způsobuje podráždění oční bulvy a výrazné zarudnutí. Řešení je možné operačně.

Pokud se výmarovi onemocnění vyhýbají, dožívá se průměrně 10 až 13 let. Pes je velmi odolný a dokud není jeho zdravotní stav ovlivněn genetikou nebo se nezanedbává jeho péče, dožívá se klidně vyšší věkové hranice. Vzácně se u těchto psů objevují onemocnění imunity nebo epilepsie.

Výmarský ohař zdraví

Povaha a chování

Je to enormně společenský pes, který potřebuje mít nablízku svého majitele. Přestože je to dnes jeden z nejoblíbenějších loveckých psů, skvěle se cítí ve společnosti milující rodiny. Dlouhý čas bez majitele nezvládá vždy nejlépe a může mít sklony k úzkosti z odloučení. K dětem je velmi tolerantní a chápavý. Dokáže jim mnohé nevybíravé doteky prominout. Je nesprávné podcenit socializaci těchto psů a následnou výchovu. Vzhledem k tomu, že je to rozený lovec, socializace je klíčová, aby ostatní menší zvířata nevnímal jako kořist.

Jeho vytříbené smysly jsou podpořeny ochranářským instinktem a výmar je dobrým strážcem. Zároveň je velmi vytrvalý, energický a potřebuje hodně pohybu. Jeho energii můžete investovat právě do výcviku. Pes, co dokáže otevřít dveře? Tak to je výmarský ohař. Jako všestranný pes se s majitelem rád oddá různým aktivitám, běh, jízda na kole, plavání či různé psí sporty. Pobavit se dokáže i s hračkami či při aportování.

Při výcviku je velmi ochotný a trpělivý a učení tohoto psa patří celkově k „hladkým procesům“. Za podmínek, že už majitel má nějaké zkušenosti a podobně jako pes trpělivost. Toto plemeno má vysokou pracovní morálku a schopnost reagovat na povely je velmi pozitivní, proto je nutné zaměstnávat jeho mysl. Jeho lovecký instinkt ho povzbuzuje k tomu, aby byl vždy ostražitý a zvědavý, proto vás někdy může překvapit, kam všude se výmar může dostat a co všechno ho může zaujmout. Někdy proto může mít tendenci k útěkům, což však bývá způsobeno právě zmíněnou zvědavostí.

Výmarský ohař povaha

Výchova, výcvik a péče

Kombinace inteligence a živelné povahy má svá úskalí a hlavně na začátku výcviku počítejte s častějšími impulzivními reakcemi psa. Pokud byste ho však chtěli trestat za neposlušnost v tréninku, nikam se nedostanete. Přílišným tlakem na psa u něj vzbudíte strach a obavy. Mnohem důležitější je pozitivní přístup a odměňování. Výmara za dobře odvedenou práci motivuje i pochvala a možnost přitulit se. Vhodným trestem je tedy to, že odměnu nedostane. Už v raném štěněčím věku myslete na socializaci s jinými lidmi a zvířaty. Kočky a menší zvířata mají sklon tito lovci přehánět. Výmarský ohař dokáže být i velmi spolehlivým strážcem. Především v zahraničí jsou výmarští ohaři využíváni pro účely terapie nebo jako psí záchranáři a stopaři drog.

Mají velmi dobře vyvinuté smysly a ve spojení s učenlivostí lze z výmaře vychovat vysoce profesionálního pracovního psa. To svědčí jen o tom, že při důsledném tréninku lze ze psa mít nejen pracanta, ale i přirozeného milovníka rodiny. Výmarský ohař má vysloveně potřebu pracovat, a to pro majitele znamená povinnost zaměstnávat jeho tělo i mysl. Rád bude vaším společníkem během joggingu nebo na turistice, také výmarovi nevadí voda a psí sporty ho budou bavit do sytosti – agility, canicross, dogdance, flyball či jiné. Podstoupit můžete se psem lovecký výcvik, kde se pes také naučí poslušnosti a zároveň se naučíte zvládat jeho lovecké pudy.

Potřebuje aktivního majitele, který má s výchovou a chovem psů dostatek zkušeností. Zvládat jeho energičnost a vytrvalost může být pro někoho místy oříšek. Srst psa nevyžaduje extra péči, a to ani v případě dlouhé variety. Kartáčování a pročesávání alespoň jednou týdně je dostačující. Pravidelně kontrolujte a čistěte uši. U velkých psů je velmi důležité správné krmení a vhodné krmivo. Štěňatům zabezpečte krmivo s nižší energetickou hodnotou, aby nedocházelo k rychlému růstu kostí a kloubů. Rychlý růst může poškodit pohybový aparát. Denní příjem krmiva rozdělte do více dávek.

Výmarský ohař výcvik

Výmarský ohař do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?

Život ve stísněných prostorách této rase příliš nesvědčí. Netřeba zapomínat, že ačkoli je to milovník rodiny a rád se bude toulit, je to energický a poměrně velký pes, který potřebuje prostor a dostatek pohybu. Ideální je, má-li výmar k dispozici velký dvůr či zahradu a dům s možností přístupu do interiéru. Ve větších bytech si však ochotně zvykne. No myslete na jeho potřeby. Pohybu potřebuje opravdu hodně. Pokud máte čas jen na párminutové procházky před panelákem, sáhněte spíše po klidnějším a menším plemeni. Přestože mají tito psi hustou srst, celoroční pobyt venku bez pořádného otevřeného kotce se zateplenou boudou není vhodný.

Výmarský ohař oplývá vysokou mírou inteligence a je schopen se učit velmi rychle. Ne nadarmo se využívá jako záchranářský pes, stopař nebo terapeutický pes. Je ostražitý, vnímavý a vytrvalý. Svůj energetický fond rád investuje do času stráveného s majitelem. Nebojte se ho vzít na dlouhé túry, procházky či zaběhat si s vámi a klidně i vedle kola. Zkuste s ním různé psí sporty. Výmar je silný a velmi pohyblivý. Na dvoře rodinného domu umí být i platným strážcem. S dětmi vychází velmi dobře, je empatický a hravý. Přestože je to srdcem i duší lovec, soužití s rodinou je pro tuto rasu velmi vhodné.

Majitel výmarského ohaře by neměl být úplný začátečník a zkušeností jsou proto vřele vítány. Je nutné, abyste s takovým psem absolvovali trénink poslušnosti. Vhodný je i lovecký výcvik. Podstatný je laskavý přístup, ale zároveň majitel musí být autoritou. Péče o srst krátkosrstého či dlouhosrstého výmarského ohaře je nenáročná. Zásady pravidelného krmení je třeba dodržovat. Díky tomu se pes udrží ve skvělé kondici. Pozor na čas, kdy je pes o samotě. Výmar má sklony k úzkostem, což vede k destruktivnímu chování. Zajistěte psovi hračky na hraní.

Výmarský ohař do domu

Nejčastější otázky – FAQ

Zaujalo vás plemeno výmarského ohaře? Rádi byste věděli, jestli můžete tohoto psa chovat v bytě? Zajímá vás, kolik stojí výmarský ohař či kolik se dožívá let? Rádi vám na tyto otázky a mnohé jiné odpovíme. Velmi oceníme, pokud máte jako chovatel zkušenosti s tímto plemenem a podělíte se o ně v diskusi. Pomůžete tak ostatním čtenářům, kteří možná koupi výmarského ohaře zvažují.

Zdraví psi této rasy se dožívají zhruba 10 až 13 let.

Oficiálně existují uznávané dva druhy výmarských ohařů. FCI standard rozlišuje mezi výmarským ohařem dlouhosrstým a krátkosrstým. Rozdíl je primárně v délce srsti. Méně frekventovaně se vyskytují výmarští ohaři s krátkou drsnou srstí.

Přátelské a současně i velmi energické plemeno tohoto původně loveckého psa je dnes vyhledáváno mnoha rodinami. Pejsci mají vysokou inteligenci a rychle se učí novým povelům. Dokáží dobře vycházet s dětmi. Jsou ostražití a velmi vnímaví. Občas mohou reagovat impulzivně, ale nikdy nejsou agresivní, zvláště při důsledné výchově a po základním výcviku poslušnosti. Rádi objevují nová místa, proto mohou mít v pubertě tendenci k útěkům za dobrodružstvím. Jsou trpěliví a chápaví. Na majitele se často velmi fixují a nelibují trávit dlouhou dobu o samotě. Vyžadují zkušeného a aktivního majitele.

Přestože je mnoha chovateli výmarský ohař považován za čistě loveckého psa, který potřebuje mít jednoho majitele s autoritou, praxe ukazuje i jeho společenskou stránku. Tato rasa má velkou vůli učit se. Je vůči lidem chápavá a tolerantní. Není divu, že v zahraničí je využíván jako záchranářský pes, stopař nebo terapeut. Výmar mimořádně rád tráví čas s lidmi a o samotě se dokonce cítí nesvůj. Jeho základní rysy z něj dělají nejen energického a ušlechtilého lovce, ale také psa vhodného do rodiny k dětem. Díky výchově a rané socializaci se pes rychle dokáže stát členem rodiny.

Výmarský ohař si zvykne i v bytě. I když je výhodou, má-li neustálý přístup k výběhu, alternativou při životě v bytě jsou pravidelné a vydatné procházky a čas strávený ve výbězích. Je to velký, energický a vytrvalý pes. Potřebu po pohybu si přímo žádá a jen tehdy se cítí fyzicky a duševně dobře. Ideální je, je-li vám pes pořád nablízku, takže i v případě domu je dobré zvážit, zda s vámi nemůže trávit čas v interiéru.

Cena štěňátka weimarského ohaře s papíry začíná na částce kolem 20 000 až 25 000 Kč. Původ, rodokmen a podmínky chovu jsou před koupí vždy velmi důležité. Vzhledem k tomu, že výmarští ohaři jsou pracovními psy, cena se může od dolní hranice vyšplhat i na několikanásobek a klidně počítejte s cenami od 25 000 do 60 000 Kč.


Ďalšie články z kategórie Psí plemena

Vaše hodnocení:
(88.2%)