Ragdoll

Ragdoll – povaha, vzhled, péče, zdraví

Patří k největším kočičím plemenům. Vyznačuje se klidem, mírumilovností a ochotou mazlit se. Velmi úzce se socializuje se svým majitelem a rodinou. Hodí se k dětem i starším lidem, naopak ragdoll nerad tráví čas o samotě. Jiné kočky či psy ve své společnosti bude bez větších problémů tolerovat. Na život v bytě si zvykne moc ráda. Ragdoll je inteligentní plemeno kočky, jehož chování místy připomíná pejska. Dokáže se naučit aportovat nebo chodit na vodítku pro kočky.

Publikované: 07.12.2023
Aktualizované: 07.12.2023
Obsah článku:

Zvykne rád a hlasitě komunikovat a o jeho přítomnosti jistě budete vědět. Má středně dlouhou srst, o kterou je třeba pečovat. Jedná se o relativně mladé plemeno, které bylo poprvé vyšlechtěno v Kalifornii. V našem regionu není chov této rasy příliš rozšířen.

Povaha

Velmi přítulné, důvěřivé, přátelské a kontaktní plemeno kočky, které se ve společnosti majitele a rodiny cítí nejlépe. Kočka ragdoll se ve velké míře fixuje na svého pána a ráda ho doprovází všude, kam jde. Děti si bezmezně zamiluje. Je to kočka, která vyžaduje pozornost a mazlení každý den. Bez problémů se přizpůsobí jakémukoli prostředí, ale je to typický bytový mazlíček. Má klidnou povahu, ale ráda komunikuje a o jejím mňoukání zaručeně budete vědět. Její vrčení a chrastění místy připomíná jiná zvířata. Tyto kočky si rády hrají a baví se, proto jim nesmí chybět hračky nebo škrábadla pro občasná dobrodružství.

Jsou zvědavé, věrné a učenlivé a naučí se dokonce i aportovat. Venčení na vodítku je také reálnou možností, na kterou si ragdoll zvykne. Dokáže zvládnout čas o samotě, ale pokud jí zabezpečíte společnost v podobě kočky stejného nebo jiného plemene, bude se cítit lépe. Socializovat se dokáže i ve společnosti s pejskem. S cizími lidmi nebude mít problém a ochotně se nechá pohladit i návštěvě. Díky své klidné a přítulné povaze jsou tyto kočky vhodné pro felinoterapii (léčba kočkami).

Ragdoll povaha

Vzhled a srst – ragdoll lynx, bicolor a colorpoint

Ragdoll je nepřehlédnutelnou kočičí šelmou, která upoutá především svou mohutností. Dospělý kocour může vážit 8 až 10 kg. Kočky jsou menší a váha se pohybuje kolem 5 až 7 kg. Výška v kohoutku se pohybuje od 25 do 40 cm. Délka těla s ocasem může být 90 až 120 cm. Robustnost je znásobena masivním hrudníkem a hustou srstí. Výrazné osrstění má také kočka na ocase a kolem hlavy, kde se tvoří výraznější hříva. Středně velká hlava má charakteristický klínovitý tvar a nahoře se nacházejí relativně malé od sebe vzdálené uši. Známým rysem tohoto plemene jsou velké kulaté oči modré barvy.

Srst ragdolla je velmi hebká a má na dotek hedvábný plyšový efekt. Po narození bývají koťata čistě bílá a srst se zbarvuje až do věku čtyř let, toto velké plemeno totiž dospívá později. Na základě standardu je povoleno několik barevných variet, přičemž na výstavách je na barvu brán velký důraz. Barevné variace se řadí do tří základních kategorií – colorpoint, mitted a bicolor. Typické je také pruhování, které se označuje jako zbarvení lynx (barevné pruhy na nohou, ocase i těle). Standardem uznány jsou také variace seal-point (bílá-krémová srst a černé body na hlavě, uších a končetinách), blue-point (šedá barva s tmavým zbarvením nosu, uší a končetin), chocolate-point, red point, cream-point nebo lilac-point. Existuje i barevný variet tortie – kombinace dvou nebo více barev či vzorů.

Ragdoll vzhled

Péče a zdraví

Ragdoll se sice jeví jako kočka, která díky své srsti zvládne i chladné počasí a poradí si venku, ale mnohem lépe se cítí na gauči v interiéru domu či bytu. Pokud se s touto kočkou vyberete ven, můžete ji zkusit navyknout na vodítko. Ne nadarmo se ragdoll označuje za „mačkopsa“. Je to společenská kočka, která je ráda v centru dění. Nerada se cítí ignorována nebo osamocená. Vhodná je pro ni společnost v podobě jiné kočky. Rozumět si bude i se psem. Kočce zabezpečte dostatek podnětů pro její mentální a fyzickou aktivitu – hračky, škrábadla nebo kočičí domečky. Není to žádný skokan ani lezec, ale kvůli nudě je taková výbava pro ragdolla vhodná.

Není to kočka pro zaneprázdněné lidi, dožaduje se pozornosti a mazlení bude na každodenním pořádku. O středně dlouhou srst ragdolla je třeba pravidelně pečovat. Rituálně srst kartáčovat a vyčesávat je tedy jistě nezbytné pro kvalitní a zdravou srst této kočky. Pokud budete mít kočku převážně v interiéru, počítejte s línáním a častějšímu vysávání se nevyhnete. Poměrně precizně se čistí i samotná kočka, proto mějte po ruce speciální pastu nebo kočičí trávu, díky které polknutou srst kočka přetráví. Kočka dospívá až kolem čtvrtého roku života a je třeba zajistit v tomto věku přísun kvalitního krmiva. Dávku vždy přizpůsobte i podle toho, jak je kočka aktivní. Jsou jednotlivci, kteří dokáží proležet i celé hodiny. Zařaďte do jídelníčku i syrovou stravu (maso).

Průměrná délka života kočky ragdoll je 12 až 15 let. Jsou však jedinci, kteří se bez problémů dožívají i hranice 20 let. Toto velké plemeno nejčastěji trpí srdečními onemocněnímihypertrofická kardiomyopatie. Vyskytnout se častěji mohou také močové kameny. Obecně je však ragdoll odolnou kočičí šelmou.

Ragdoll zdraví

Nejčastější otázky – FAQ

Zdá se vám, že kočka ragdoll je pro vás vhodným plemenem? V našem článku se dočtete základní informace o tom, jakou má ragdoll povahu, kolik let se dožívá, ale také množství jiných vlastností. Pokud máte otázku ohledně tohoto plemene, neváhejte se na nás obrátit v rámci diskuse pod článkem. V případě, že máte zkušenosti nebo doporučení týkající se chovu ragdolla, budeme rádi za vaše poznatky, kterými můžete přispět do diskuse pod článkem.

Je to přátelské a společenské plemeno. Ragdoll rada tráví čas se svým majitelem. Má ráda mazlení a hry. Oblíbí si děti i jiná domácí zvířata. Je to kočka ideální pro chov v bytě. Má schopnost učit se a zvykne si i na vodítko. Je klidná, ale ráda komunikuje mňoukáním a různými zvuky.

V průměru se ragdoll kočky dožívají 12 až 15 let.

Po mainské mývalé kočce je ragdoll považována za druhé největší plemeno v kočičí říši. Váha dospělého kocoura může být 8 až 10 kg. Robustnost kočce dodává huňatá srst. Na délku má tělo kočky 90 až 120 cm (s ocasem). V kohoutku mohou mít 25 až 40 cm.

Cena za kočku ragdoll, kterou si budete chtít obstarat jako domácího mazlíčka bez papírů, bude kolem 8 000 až 15 000 Kč. Chovné stanice specializující se na chov ragdollů prodávají koťata kolem 10 000 až 30 000 Kč.


Komentáre
Ivana Tesařová 28.Mar.2024

Mám ráda kočky i psy, proto uvažuji, zda štěně, nebo kotě, proto se mi zalíbila kočička ragdoll.
Mám také dvě andulky. Je možné kočičce vysvětlit, že je nemá lovit??? Jsem také alergik. Jaké plemeno kočky je vhodné pro alergiky???

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Kočičí plemena

Vaše hodnocení:
(89.8%)