Zánět ucha u psa

Zánět zevního ucha u psa: příznaky, léčba

Zánět ucha u psa mohou způsobit paraziti, bakterie, kvasinky, cizí předměty, mechanické podráždění, alergie, systémová imunitní onemocnění, nádory či hormonální poruchy. Důležitou roli hraje také genetika, plemenná predispozice a imunita. V našem článku se podíváme na příčiny, příznaky, diagnostiku a léčbu zánětu zevního zvukovodu u psa, se kterým se v praxi setkáváme nejčastěji.

Publikované: 14.12.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Povíme vám, jak co nejdříve zpozorovat, že s ušima vašeho psa něco není v pořádku. Neléčená onemocnění zvukovodu jsou totiž velmi bolestivá a vedou k poruchám sluchu až trvalé hluchotě. Jejich léčbu je proto třeba začít co nejdříve. A samozřejmě neopomeneme ani prevenci, protože předcházet problémům je vždy lepší, než je řešit.

Příčiny zánětu zevního ucha (zvukovodu) u psa

Otitis externa, tedy zánět zevního zvukovodu, způsobuje několik příčin. První možností jsou záněty způsobené parazity (Otitis externa parasitaria), druhou záněty neparazitárního původu způsobené poraněním, cizím předmětem či jiným, např. autoimunitním onemocněním (Otitis externa non-parasitaria).

Příčiny dále dělíme na primární a sekundární. K primárním patří za každých okolností zmiňované parazity, případně jiné mikroorganismy, nebo zmíněné příčiny neparazitárního původu (např. cizí předmět). K sekundárním příčinám řadíme různé mikroorganismy (bakterie, kvasinky), které průběh onemocnění zhoršují. Zjednodušeně řečeno, parazit nebo poranění kůže v uchu vytvoří ideální podmínky pro jejich množení.

Svou roli hraje i plemenná predispozice a tvar ušního boltce. Mlucíme například o přirozeně zúženém zvukovodu u shar-peia či nadměrném ochlupení ušních boltců u pudla. Na vznik zánětu mají dále vliv vnější faktory, jako je nadměrné vlhko, nádorová a horečnatá onemocnění nebo imunosuprese.

  1. Zánět zevního ucha parazitárního původu – Otitis externa parasitaria

K primárním příčinám vzniku parazitárního zánětu zevního ucha u psa patří paraziti:

  • Zákožka svrabová (Sarcoptes scabie)
  • Ušní roztoči (Otodectes cynotys) – hovorově „ušní svrab“
  • Demodex canis (při generalizované formě onemocnění)
  • Roztočník podzimní (Trombicula autumnalis)
  1. Zánět zevního ucha neparazitárního původu – Otitis externa non-parasitaria

Zánět zvukovodu u psa, který není způsoben parazity, může mít mnoho příčin, což často komplikuje diagnostiku i léčbu. K primárním příčinám vzniku Otitis externa non-parasitaria patří:

  • Mikroorganismy
  • Cizí předměty (např. osiny trav, chlupy)
  • Onemocnění kožních žláz (poruchy sekrece, hyperplazie apokrinních žláz, hyperplazie a hypolaze mazových žláz)
  • Hypersenzitivní reakce (atopie nebo alergie na krmivo, léky atd.)
  • Metabolická onemocnění a poruchy keratinizace (např. idiopatická sebe Hypotyreóza, dysbalance pohlavních hormonů)
  • Autoimunitní onemocnění (lupus erytematodes, penfigus foliaceus, penfigus erythematodes)
  • Virózy (např. psinka)
  • Juvenilní celulitida (hluboký hnisavý zánět kůže)
  • Některé léky (např. kortikoidy, které oslabují imunitní systém)

INFO: Zánět ucha u psa téměř vždy komplikuje sekundární infekce způsobená bateriemi (např. stafylokokus intemedius, escherichia colli) nebo kvasinkami (např. malassezia pachydermatis, candida albicanis). Při léčbě je proto většinou nutné použít lokální nebo celková antibiotika.

Zánět zevního ucha u psa

Příznaky zánětu ucha u psa

Ať už zánět ucha způsobila parazitární infekce, bakterie nebo cizí těleso, příznaky jsou zpravidla velmi podobné. Nejčastěji zpozorujete, že pes třese hlavou, třepe ušima, škrábe si je nebo otírá o různé předměty/stěny. Psi bývají neklidní, nervózní až agresivní, a to zejména při vyšetřování a ošetřování uší.

K jasným příznakům, že uši vašeho psa nejsou v pořádku, dále patří suchá kůže v uchu, zarudnutí a otok kůže, na které můžete pozorovat i jiné změny. ztluštění, otevřené rány, místa bez srsti či šupiny. Kůže na uších bývá horká (zánět) a z uší může vytékat sekret nebo hnis. Při chronickém zánětu ucha u psa se objevuje hyperpigmentace kůže.

INFO: Parazitem, který způsobuje zánět ucha nejčastěji, je Zákožka svrabová. Je lokalizována na špičce ucha a způsobuje velmi silné svědění. Typickým projevem je tzv. pedálový reflex – při stlačení kořene ucha pes pohybuje zadní nohou.

Léčba zánětu zevního ucha začíná správnou diagnostikou

Pro diagnostiku zánětu ucha jsou většinou dostačující typické klinické příznaky. Aby však mohla být nasazena správná léčba, je třeba zjistit přesnou příčinu, která způsobuje problém. Vyšetření začíná otoskopií, tedy jakousi vizuální kontrolou ucha, při které se veterinář soustředí na změny na kůži či typ sekretu a zároveň vyloučí nebo potvrdí cizí předměty ve zvukovodu.

Druhým krokem je cytologický stěr a stěr ke kultivaci, díky které lze odhalit nejen konkrétní bakterie či kvasinky, ale také citlivost/rezistenci na antibiotika. Při diagnostice by se nemělo zapomínat ani na mikroskopické vyšetření výtěru na svrab, roztoči a demodex, případně další parazity. Příčinu zánětu je do jisté míry možné rozlišit i na základě druhu sekretu v uších psa:

  • hnědý výtok z ucha psa (hnědý až hnědočerný, voskovitý sekret) signalizuje kvasinkovou infekci,
  • světle hnědý sekret připomínající suchý med – zánět způsobený stafylokoky a/nebo streptokoky,
  • černý maz v uchu psa (černý pískovitý nebo drobivý sekret připomínající kávovou usazeninu) je jasným příznakem svrabu nebo roztočů.
  • žlutohnědý vodnatý sekret – infekce způsobená bakteriemi z rodu pseudomonas nebo proteus,
  • hnis v uchu poukazuje na bakteriální infekci, která může být primární nebo sekundární příčinou zánětu.

Zánět ucha u psa diagnostika

Jak léčit zánět ucha u psa

Léčba zánětu zevního ucha u psa se odvíjí od jeho příčiny. Přípravky a léky na parazity nevyléčí bakteriální infekci, antibiotika nezlikvidují svrab, a má-li pes v uchu cizí předmět, tak mu nepomohou antiparazitika ani antibiotika. Na internetu, někdy i v literatuře, natrefíte na spoustu babských rad. Některými vašemu mazlíčkovi „pouze“ nepomůžete, jinými mu můžete zásadně ublížit. Neléčená nebo nesprávně léčená onemocnění uší totiž vedou k poruchám sluchu až hluchotě. To je důvod, proč vám určitě nedoporučujeme žádnou domácí léčbu zánětu zevního ucha. Pokud na psovi zpozorujete kterýkoli z výše jmenovaných příznaků, měli byste co nejdříve navštívit veterinárního lékaře.

Základem léčby zánětu ucha u psa je již zmiňovaná správná diagnostika, odstranění primární příčiny, důkladné a pravidelné čištění uší, použití vhodných léků (antibiotické nebo ušní kapky na zánět, celková/lokální antibiotika, protizánětlivé léky atd.) a posílení imunity.

Léčba zánětu zevního ucha působeného parazity, bakteriemi a kvasinkami

V případě infekce způsobené parazity je nutné použít vhodné antiparazitické léky. První volbou jsou tzv. spot-on přípravky (pipety – např. Advocate, Stronghold), které se aplikují na krk. Známe i antiparazitické kapky do uší (např. Otospectrine), jejich dostupnost na českém trhu však není nejlepší.

Při bakteriální infekci, která se k té parazitární přidá téměř vždy, se používají antibiotika. Pokud zánět není příliš silný, veterinář vám předepíše pouze lokální antibiotické kapky do uší pro psy, někdy je však třeba použít i celková antibiotika. K léčbě zánětu zvukovodu se kromě klasických antibiotických kapek používají i tzv. otologika se 3 složkami :

  1. antimykotikum na potlačení kvasinkové infekce,
  2. antibiotikum na potlačení bakteriální infekce,
  3. protizánětlivá složka.

Léčba zánětu zevního ucha neparazitárního původu

Léčba zánětu zevního ucha neparazitárního původu je založena na odstranění primárních příčin, které jej způsobily. Pokud má váš pes v uchu cizí předmět, např. osinu, léčba bude spočívat v jejím odstranění, nasazení ušních kapek na zánět a potlačení bakteriální/kvasinkové infekce.

V případě autoimunitních onemocnění je třeba diagnostikovat konkrétní onemocnění. Totéž platí při alergiích, hormonálních poruchách, virózách, metabolických chorobách či poruchách keratinizace kůže a dalších možných příčinách zánětu zevního ucha, o kterých jsme mluvili v začátku našeho článku.

Zánět ucha u psa léčba

Jak správně čistit uši při zánětu zvukovodu

Důležitou součástí léčby zánětu zvukovodu je pravidelné a správné čištění uší s vhodným přípravkem. Prvotní čištění, které musí být opravdu důkladné, by měl provést veterinář. Zároveň vám ukáže, jak psovi uši čistit tak, abyste mu neublížili – například nepropíchli bubínek paličkou do ucha.

  1. Aplikujte čistič do ucha.
  2. Ucho důkladně promasírujte.
  3. Čistič nechte působit minimálně 5 minut.
  4. Ucho opět promasírujte a nechte psa čistič vytřást.
  5. Pomocí vatových tyčinek odstraňte sekret (dejte pozor, aby v uchu nezůstal kousek vaty).
  6. Na závěr můžete uši vypláchnout fyziologickým roztokem.

Výběr vhodných kapek do ucha pro psa

Aby mělo čištění uší smysl, je třeba zvolit správný čistič uší. Obecně jsou při zánětu za účinné považovány ušní kapky jako Otifree, Clorexyderm spot gel, Epiotic či Otipur sol. Na trhu existují i jiné přípravky, základem je, aby obsahovaly:

  • Propylenglykol,
  • Hydrouhličitan,
  • Karbomit,
  • Peroxid,
  • Kyselina salicylová nebo mléčná – keratolytické látky, které mají schopnost odstranit zrohovatělou kůži,
  • Kyselina octová – snižuje pH, a tím působí antibakteriálně,
  • Kyselina boritá nebo octan hlinitý – mají schopnost vysoušet kůži a tlumit zánět.

Kapky do ucha pro psa

Nepodceňujte svědění uší u psa nebo jak předcházet zánětu zvukovodu

Zánětu uší lze předcházet. Nejdůležitější je, aby byl váš chlupáč v dobré kondici, měl dobrou imunitu, netrpěl jinými onemocněními, podvýživou či nadváhou, dostával kvalitní stravu, měl dostatek pohybu a nežil ve stresujícím prostředí.

Stejně důležitá je pravidelná kontrola uší. Doporučujeme se vám „do nich podívat“ alespoň 2-3krát za měsíc. Pokud spatříte zarudnutí, šupiny, výtok, cizí předmět či suchou kůži v uchu, nebo ucítíte nepříjemný zápach, okamžitě navštivte veterináře. Při kontrole můžete psovi ucho jemně zmáčknout u kořene. Když začne pohybovat zadní nohou (jakoby se šel škrábat) nebo projeví známky bolesti, jedná se také o důvod k návštěvě veterinární kliniky. Totéž platí v případech, kdy pes třese hlavou nebo si ji otírá o předměty.

Ke zdraví uší u psa přispějete jejich pravidelným, avšak ne přehnaným čištěním. Použijte jakýkoli volně prodejný čistič uší a vatové tamponky. Vatové tyčinky používejte jen tehdy, pokud jste si na 100 % jisti, že máte čištění zvládnuté na jednotku s hvězdičkou. Jedinou a zároveň velmi účinnou prevencí před vznikem parazitární infekce uší je používání antiparazitických obojků a spot-on přípravků. již zmiňovaného Advocate nebo Stronghold.

Nejčastější otázky – FAQ

Na závěr našeho článku jsme si pro vás připravili několik odpovědí na často kladené otázky, které souvisejí se zánětem zevního zvukovodu u psa. Podíváme se na další možné příčiny jeho vzniku, dáme vám pár tipů, jak účinně posílit obranyschopnost psa a v krátkosti vám povíme pár důležitých informací o chronickém zánětu uší.

Ano, mohou. Zejména při koupání v přírodních nádržích se majitelé psů se záněty uší setkávají poměrně často. Voda obsahuje řadu patogenů, které mohou způsobit zánět. Prevence v tomto případě neexistuje. Jediné, co můžete pro vašeho chlupáče udělat, je posílení obranyschopnosti a koupání v čisté vodě. Zánět může způsobit i nadměrné vlhko, proto je dobré, když po koupání psovi vysušíte uši. Neexistuje žádný přesný návod, jak dostat vodu z ucha psa, určitě se však nesnažte uši „sušit“ uvnitř. Použijte vatové tamponky nebo suchou papírovou utěrku a psovi vysušte jen vnější část zvukovodu. Průvan u psa může také způsobit zánět. K tomuto jevu dochází méně často. Nebezpečné je zejména dlouhodobé vystavení uší psa chladnému nebo silnému větru. Ten podráždí jemnou kůži na uších, které jsou následně náchylnější ke vzniku bakteriální nebo kvasinkové infekce.

Pokud se zánět ucha neléčí po dlouhou dobu, může přejít do chronické formy. Při chronickém zánětu ucha u psa mohou být nápomocny ušní kapky s koloidním stříbrem (např. TraumaPet oto Ag) či obsahem jiných antiseptických látek, pravidelné čištění zvukovodu, užívání léků na utlumení svědění a posilování imunity. Nejednou je třeba chirurgicky odstranit útvary, které v uších vznikly v důsledku neléčeného zánětu. Přesný postup léčby a způsob tlumení příznaků musí stanovit veterinární lékař.

Organismus psa s dostatečně silnou obranyschopností si při kontaktu s bakteriemi, parazity, kvasinkami či jinými patogeny poradí sám. Funguje to stejně jako u lidí. Má-li pes silnou imunitu, mnohem lépe zvládne i již vzniklý zánět. Imunitu u psů nejlépe posílíte kvalitním krmivem a některými výživovými doplňky, jako je betaglukan, panenský lososový či lněný olej, řasa Kelpa, probiotika či vitamínové a minerální komplexy. Na trhu jsou dostupné i různé kombinované přípravky na imunitu, např. Canvit Immuno , LUPO byliny prášek či Energy Imunovet.


Ďalšie články z kategórie Zdraví

Vaše hodnocení:
(90.8%)