Cane Corso

Cane Corso – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci

Inteligentního, rozvážného a sebevědomého Cane Corso řadíme k velkým až obřím psím plemenům. Plemeno má svůj původ v Itálii, lidově se mu říká také „italská doga“. Geneticky je u něj vyvinut silný ochranářský instinkt, takže práce strážce, stopaře či záchranáře je pro něj jako stvořená. Budoucí majitel by měl být zkušenější, aby dokázal být pro Cane Corso dostatečnou autoritou.

Publikované: 16.11.2023
Aktualizované: 02.01.2024
Obsah článku:

Jedná se o dobře učenlivého psa se skvělou asociační schopností pro povely. Pes svou mohutnou stavbou těla vzbuzuje respekt, přesto jde o vhodnou volbu k rodinám, kde nebude mít problém ani pokud jde o vztah k dětem. Z hlediska časového fondu Cane Corso vyžaduje pozornost, dostatek pohybu, ale také laskavý přístup.

Vzhled, velikost, srst a druhy

Už první pohled na dospělého jedince tohoto plemene vzbuzuje respekt. Kategoricky patří mezi velká až obří plemena. Pes má totiž dlouhé, robustní a svalnaté tělo zakončené relativně krátkým a hrubým ocasem. Na hlavě jsou výrazné povislé středně velké uši. Natrefit však velmi často můžete i na psy, které mají uši od malička kupírované a stojí jim tak zpříma. Psi samci dosahují v kohoutku výšky od 60 do 69 cm, feny od 56 do 64 cm. Průměrná hmotnost Cane Corso se pohybuje kolem 40 až 55 kg u samců a 32 až 45 kg u fen.

Plemeno psa Cane Corso má krátkou, hustou, hladkou a lesklou srst, která je nenáročná na péči. Barva srsti bývá nejčastěji černá, světle šedá, tmavě šedá (až modrá), hnědá, plavá, tmavě hnědá, ale může být i červená nebo olověná. Bílé Cane Corso není standardně akceptováno a nejedná se o původní barvu srsti tohoto plemene. Srst je zpravidla jednobarevná, ale může mít také melírovaný (žíhaný) vzor, který je prolínán bledšími a tmavšími odstíny daného zbarvení. Plouznutí srsti probíhá dvakrát do roka, přičemž shazování srsti je většinou nárazové. Z hlediska druhů, délky srsti, vzrůstu či stavby těla neexistují žádné jiné druhy tohoto plemene.

Zdraví, nemoci a věk

Obecně se toto plemeno těší dobré kondici. Vzhledem k tělesné stavbě a rozměrům se u Cane Corso objevují typická genetická onemocnění charakteristická pro velká a obří plemena. Nejčastěji má toto plemeno predispozice trpět následujícími chorobami:

  • Dysplazie kyčle – genetické onemocnění, které zapříčiňuje špatný srůst kloubní jamky a hlavy stehenní kosti.
  • Entropium nebo ektropium – jedná se o onemocnění očí, při kterých víčko oka směřuje k vnitřní části oka nebo naopak víčko oka odstává.
  • Onemocnění srdce – u psů této velikosti je kardiovaskulární systém zatěžován ve větší míře, proto se mohou objevit onemocnění jako aortální stenóza, dilatační kardiomyopatie nebo šelest, či více či méně závažné arytmie. Onemocnění srdce mohou být doprovázena i chronickým kašlem, apatií či dušností.
  • Vyšší riziko obezity – pro Cane Corso je charakteristický zvýšený apetit, následné překrmování tak může zapříčinit vznik obezity, což má za následek vznik dalších doprovodných onemocnění.
  • Alergie – nejčastěji na některý druh bílkoviny, ale také může jít o alergii na pyl. Projevovat se může alergie škrábáním nebo průjmy.

Přestože má toto plemeno hustou srst, podrost je krátký, proto je vhodné v chladnějším počasí poskytnout psovi přístřešek a teplý pelíšek mimo větru a průvan. Předejdete tak případnému nachlazení. Méně často může být přítomna geneticky podmíněná hluchota – štěně se s touto poruchou již narodí. Za ideálních podmínek s dobrou životosprávou se tyto psy dožívají 9 až 12 let.

Dospělý Cane Corso

Povaha a chování

Hlídací pes s vysokou ostražitostí vyznačující se inteligencí a vyrovnaností. Jde o velmi energické plemeno, někteří pejskaři ho charakterizují jako zdravě temperamentního „Itala“. Ochranářský instinkt se projevuje naplno v jeho odvaze. Cane Corso nepatří k agresivním plemenům, pokud nemají důvod, nikdy neútočí první a výhradně brání (sebe, majitele, majetek a jiné). Naopak jde o rozvážné, rozumné a zdrženlivé plemeno.

Cane Corso dokáže být perfektním rodinným psem. Nejen pro účel hlídání a ochrany, ale hlavně pro svou věrnost. Pokud je pejsek od malička dobře socializovaný (začít byste měli již od věku 3 týdnů), vztah k dětem v domácnosti je bezproblémový a laskavý. V případě kamarádů vašich dětí je třeba dávat pozor na příliš hlasité projevy, které by si mohl pes spojit s útokem a potřebou zakročit. Cane Corso se jen zřídka cítí ohrožen, což je také jeden z důvodů, proč nepatří k agresivním plemenům.

Ve vztahu k jiným psům a zvířatům je stejně jako u lidí od útlého věku důležitá disciplína, socializace, výchova a citlivý přístup. Bez pocitu podřízenosti a pevného vedení může být Cane Corso, jakož i jiná plemena, těžko zvládnutelný a nebezpečný hlavně pro cizí osoby nebo psy.

Cane Corso povaha

Výchova, výcvik a péče

Díky svým povahovým rysům je Cane Corso velmi učenlivé plemeno. Inteligence a rozvaha jsou při tréninku a výchově jeho velkou výhodou. Schopnost asociovat si povely a osvojit si vyšší míru disciplíny u psa charakterizuje také jeho předurčení. Kromě toho, že je Cane Corso hlídacím psem, uplatní se i jako záchranář či stopovací pes.

V úvahu při výchově je třeba brát, že je vhodné zvolit výhradně citlivý a laskavý přístup. Vzhledem k tomu, že má v genech vštípen silný ochranářský instinkt, agresivní podněcování v tréninku, například v podobě trestů, u psa mohou vyvolat vzestup agresivity. Rozhodně se nejedná o plemeno vhodné pro úplné začátečníky. Je lepší, pokud má majitel předchozí zkušenost s většími plemeny. Naučení psa jen základním povelem je nutností. Je vhodné, má-li majitel osvojené určité tréninkové metody, aby byl jasnou autoritou a dokázal psa správně motivovat.

Již od raného věku je důležité štěňátka socializovat, a to s jinými psy i lidmi. V období puberty Cane Corso zkouší hranice, což si může ke komu dovolit. Začleňuje se tak do „svorky“. Plemeno je poměrně náročné na pohyb. Jedná se o velmi aktivní rasu, která potřebuje mít na pohyb dostatečně velký revír. Budete-li Cane Corso venčit, naplánujte si raději delší procházku než více kratších. Plemeno dokáže být dobrým společníkem při chůzi i běhu. Vzhledem k fyzickým parametrům není pes vhodný pro trénování agility. Rovněž se s ním vyhněte častému skákání nebo chození do a ze schodů. V pozdějším věku to může mít negativní dopad na pohybový aparát jedince.

Cane Corso výcvik

Cane Corso do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?

Plemeno je vhodné pro aktivní lidi. Vzhledem k potřebám Cane Corso je lepší, pokud se nejedná o majitele začátečníka. Ještě lepší je, má-li zkušenosti s výchovou velkých psů. Plemeno nepatří do bytu, naopak jde o psa na dvůr rodinného domu. Při správné výchově bude Cane Corso oddaným společníkem, který bude mít skvělý vztah s rodinnými příslušníky včetně dětí. V neposlední řadě bude vynikajícím strážcem. Během výchovy je důležitý citlivý přístup a silná autorita, jinak se může stát, že pes bude obtížně kontrolovatelný.

Při zvažování o pořízení si tohoto plemene zvažte, kolik času budete moci psovi věnovat. Při výchově totiž Cane Corso vyžaduje dostatek trpělivosti, důslednosti, laskavosti a hlavně pozornosti. Nutné je tedy brát na vědomí, že Cane Corso není plemeno, které je vhodné nechávat o samotě příliš dlouho. Při tréninku a výchově si vytváří silné sociální vazby na majitele, proto je nutné se pejskovi pravidelně věnovat, a to během celého jeho života. Pokud už musí zůstat déle sám, měl by mít k dispozici velký výběh a ideálně i dostatek hraček.

Muskulatura plemene vyžaduje kvalitní a výživné krmivo, a to v dostatečně velké dávce. Krmení je vhodné rozdělit na více porcí denně, ale s ohledem na věk psa a jeho fyzickou aktivitu. Kombinace dostatečného pohybu a kvalitní stravy je v případě Cane Corso obzvlášť důležitá. Chovatelé doporučují také toto plemeno přikrmovat masem, ale až od pozdější puberty. Kvalitní strava je zárukou zdravého pohybového aparátu, silných kloubů, kostí a zdravé srsti. Vzhledem k hmotnosti psa počítejte s vyšší spotřebou krmiva a vyššími finančními náklady.

Cane Corso do domu

Nejčastější otázky – FAQ

Pokud vás zajímají další informace ohledně plemene Cane Corso, možná právě zde naleznete odpovědi na vaše otázky. V případě, že máte určité nejasnosti, dejte nám vědět a rádi vám ochotně poradíme. Rovněž budeme rádi, pokud se podělíte o vlastní zkušenosti s tímto plemenem a poskytnete nám váš názor na plemeno Cane Corso.

Průměrná délka života se u Cane Corso pohybuje v rozmezí 9 až 12 let.

Oficiálně neexistuje žádné rozdělení tohoto plemene. Neliší se stavbou těla ani typem srsti. Jediné, co standardní plemena odlišuje, je barva srsti.

Navzdory své ochranářské DNA jde o velmi inteligentní, oddané a rozvážné plemeno. Přestože je primárně Cane Corso známý jako hlídací pes, jedná se o skvělého společníka do rodiny. Jedná se o aktivní plemeno, které vyžaduje dostatek pohybu. Při dodržení správných zásad socializace, výchovy a tréninku je Cane Corso oddaným, poslušným a bezpečným společníkem. Pes si vytváří velmi silný sociální vztah s majitelem, proto je socializace s jinými psy a lidmi důležitá již od útlého věku štěňátka (od 3 týdnů). Předejde se tímto způsobem agresivnímu chování.

U štěňat s rodokmenem se cena v chovných stanicích au registrovaných prodejců pohybuje kolem 12 000 až do 50 000 Kč. Cena je však velmi individuální vzhledem k genderovým poměrům daného jedince.

Vzhledem k potřebám a povaze tohoto plemene, Cane Corso není vhodné do bytu. Ideální prostředí představuje dům s dostatečně velkým pozemkem.

Ano, bílá srst se v případě Cane Corso vyskytuje. Nejde však o oficiálně uznávaný standard – původní zbarvení srsti. Proto, pokud máte výstavní či soutěžní ambice, bílý Cane Corso může být pro barvu srsti diskvalifikován.


Ďalšie články z kategórie Psí plemena

Vaše hodnocení:
(89.6%)