Alergie na psa

Alergie na psa – projevy/příznaky. Jak se zbavit alergie u dětí, jaké léky zabírají?

Alergie trápí podstatnou část populace a výjimkou nejsou ani ty na domácí zvířata. Náš článek bude zaměřen na alergii na psy, která sice není výjimečná, zároveň však nepatří mezi ty nejhorší a nejčastější alergie. Vysvětlíme vám, kde se taková alergie na psovi „bere“ a jak ji zvládnout.

Publikované: 30.11.2023
Aktualizované: 30.11.2023
Obsah článku:

Alergie na psa totiž není důvodem ke 100% „dog free“ domácnosti. Při dodržení několika hygienických zásad, pravidel chování a správné péče o chlupáče můžete být i s tímto zdravotním problémem vášnivým pejskařem.

Jak se projevuje alergie na psa

Projevy alergie na psa jsou podobné jako u jakékoli jiné alergie. Nejčastěji jde o respirační a kožní problémy. Alergeny způsobují zejména zánět a otok nosních dutin nebo alergickou dermatitidu, tedy zánět kůže. V nejhorším případě nebo při dlouhodobém ignorování problému mohou vést k rozvoji astmatu.

  • Respirační projevy alergie na psa: kýchání, výtok z nosu, svědění v nose, krku nebo ústech, podráždění očí (svědění, zarudnutí, slzení) a otok kůže v jejich okolí, ucpaný nos, kašel, pocit tlaku na celém obličeji.
  • Projevy alergie na psa signalizující rozvíjející se astma: ztížené dýchání, tlak nebo bolest na hrudi, dušnost, slyšitelné pískání při výdechu, poruchy spánku v důsledku kašle a ztíženého dýchání.
  • Kožní projevy alergie na psa: vyrážky, ekzémy, svědění kůže, skvrny na kůži (kopřivka).

Jak se projevuje alergie na psa

Alergie na psa u dětí

Podle statistik celosvětově trpí alergií přibližně 500 milionů lidí, z čehož až 40 % tvoří děti. To znamená, že se u nich častěji objeví také alergie na psa. Příznaky jsou stejné jako u dospělého člověka. Jedná se o zmiňované respirační a kožní problémy. Léčba a mírnění projevů, k čemuž se dostaneme za chvíli, jsou také totožné. Rozdíl spočívá ve výběru vhodných léků, zejména nosních sprejů, které mohou u dětí vyvolat vedlejší příznaky nebo být vysoce návykové, a také v disciplíně, jelikož vysvětlit dítěti, že jej jeho miláček nemůže olizovat od rána do večera, nemusí být jednoduché.

V případě dětí je nutné provést skutečně podrobnou a přesnou diagnostiku. Hlavně alergie na psa u novorozence se totiž poměrně často zaměňuje s jinými onemocněními, např. s atopickým ekzémem. Novorozenci obecně trpí spíše alergiemi na potraviny, které konzumuje matka, než alergií na zvířata, pyl či prach. K rizikovým potravinám patří vejce, mléko, arašídy, vlašské a kešu ořechy, pšenice, sója, ryby a měkkýši.

Existují psi pro alergiky?

V tomto bodě zklameme všechny, kteří četli nebo slyšeli o psech pro alergiky. Alergeny se netvoří v chlupech. Jedná se o bílkoviny nacházející se na kůži, ve slinách, moči zvířete. Na chlupech se v podstatě pouze dostávají do prostředí, což ovšem neznamená, že bezsrstý pes nebude u alergika způsobovat problémy.

Některé zdroje uvádějí, že existují plemena psů, které produkují alergeny v menší míře. Problémem je, že např. takový pudl je jednou označen za antialergického psa a jindy za psa, který je bohatším zdrojem alergenů než jiná plemena. I ze studií vyplývá spíše to, že projevy alergie na psa nesouvisí s konkrétním plemenem.

Pokud jste alergik a toužíte po chlupáči, při výběru použijte starou dobrou selskou logiku. Malý pes bude přirozeně produkovat méně alergenů než ten s XXL rozměry, jelikož je menší. Paradoxně, krátkosrstá plemena nemusí být vhodnější než ta s dlouhou srstí. Důvod je jednoduchý, krátkosrsté psy zpravidla línají více než ty dlouhosrsté. Proto si vyberte plemeno, které nelíná (např. zmiňovaný pudl nebo yorkšírský teriér).

Pudl – vhodný pes pro alergiky

Jak se zbavit alergie na psy – jde to?

Alergie na psa se zbavíte těžko, i když nejeden pejskař alergik by potvrdil, že při dlouhodobém kontaktu se psy se projevy jeho alergie zmírnily nebo vymizely úplně. Alergiologové s tímto tvrzením sice zpravidla nesouhlasí, existuje však několik teorií, že pokud je organismus vystaven alergenu, se kterým má „problém“, dokáže si na něj takříkajíc zvyknout a vytvořit si proti němu imunitu.

Na otázku, jak se zbavit alergie na psy, by vám s největší pravděpodobností 90% lékařů odpovědělo, že se máte vyhýbat kontaktu s alergenem, tedy se psy. Avšak nevyvratitelným faktem je, že při správném přístupu a dodržování jistých hygienických zásad můžete vlastnit chlupáče a zároveň nezápasit se zdravotními problémy. Proto, pokud máte psa a zjistíte, že trpíte alergií, určitě nejde o důvod k panice a už naprosto ne ke zbavení se vašeho miláčka.

10 tipů, jak zmírnit příznaky alergie na psa

Zdravotní problémy u alergiků způsobují zmíněné bílkoviny (alergeny) v kožních buňkách, slinách a moči psa, které se do prostředí dostávají především na chlupech. Samozřejmě, měli byste se vyhýbat přehnanému kontaktu s vaším chlupáčem. Můžete ho klidně hladit, bujaré olizování nebo spánek s tváří zabořenou do jeho srsti však nejsou ideální.

Základem zmírnění příznaků alergie na psa je zvýšená hygiena v domácnosti. Pomohou vám i některé technické vychytávky, veterinární přípravky a v neposlední řadě důkladná péče o samotného psa.

  1. Hladké povrchy v domácnosti utírejte a vysávejte nejčastěji, jak to jde. Vyhněte se používání prachovek/suchých hadrů, kterými alergeny pouze zvíříte.
  2. Při úklidu používejte speciální přípravky pro eliminaci alergenů, např. Bio-Life HomeCleanse či Bio-Life AirCleanse.
  3. Koberce, čalouněný nábytek a jiné textilie jsou největšími zachytávači alergenů. Proto se snažte mít v domácnosti co nejméně takových předmětů. Pokud si bez nich neumíte představit život, zabraňte jejich kontaktu se psem.
  4. Nejvíce alergenů ze psa se nachází na místech, kde zvykne spát (pobývat delší dobu). Pelíšky či deky je proto třeba prát o něco častěji. Ložnice, resp. postel alergika by měla být pro psa zakázanou zónou. Platí to i o gauči, křeslech a jiných místech, kde zvyknete ležet vy.
  5. Úklid by neměl realizovat alergik, ale jiný člen domácnosti.
  6. Určitě zvažte koupi čističky vzduchu. Vyberte si dostatečně silný model s více filtry. Aby byla čistička účinná, měla by vzduch v místnosti přefiltrovat minimálně 4x za hodinu.
  7. Dbejte na péči o kůži a srst vašeho psa. Základem je častější koupání a česání a ochrana před vnějšími parazity (spot-on antiparazitika nebo obojky).
  8. Pes alergika by měl mít kůži a srst v perfektním stavu. Zvažte tedy krmení krmivy s označením „skin care“ či „skin protect“. Do stravy můžete přidat lněný/lososový olej a biotin. Pokud se vám kůže nebo srst vašeho miláčka nezamlouvá, navštivte veterináře, který ho vyšetří a nastaví správnou léčbu.
  9. Stejně důležitá je péče o chrup a dásně vašeho psa. Pravidelným mytím zubů snížíte vylučování alergenů do prostředí. I v tomto případě můžete sáhnout po krmivech určených pro zdraví ústní dutiny (např. Hills Sensitive stomach and skin ).
  10. Na trhu je dostupných několik přípravků proti alergenům, které se aplikují přímo na srst psa. V našich končinách je dostupný Bio-Life PetalCleanse Dog.

Jak zmírnit příznaky alergie na psa

Pomohou při alergii na psa léky?

Alergie na psa se dá zvládat i pomocí léků. Některé z nich jsou volně prodejné, jiné dostanete jen na předpis. Při podezření, že trpíte alergií na psy, vám však určitě doporučujeme nejprve absolvovat vyšetření u alergologa, který vám zároveň předepíše vhodné medikamenty.

Často se totiž stává, že alergie na psa není alergie na psa, ale jiný zdravotní problém. I přesto, že si myslíte, že vaše zdravotní problémy způsobuje právě váš chlupáč, ve skutečnosti může jít například o alergii na pyl, plísně nebo roztoče, které se nacházejí v psí srsti. Léky, které vám mohou pomoci zmírnit příznaky alergie na psa, jsou celková nebo lokální antihistaminika, dekongestanty a kortikosteroidy.

Celková antihistaminika

Antihistaminika potlačují účinky histaminu v těle, který se uvolňuje zejména při alergických reakcích. Jde například o volně prodejné léky jako Zyrtec a Claritin nebo léky na předpis, jako Cetirizin, Calmaben a Fexofenadin Generics.

Nosní spreje s lokálním účinkem

Nosní spreje obsahující antihistaminika, dekongestanty a kortikosteroidy, případně jiné antialergické látky, zmírňují otok sliznice a blokují účinky zmíněného histaminu. Váš lékař vám může předepsat např. nosní sprej Allergodil.

Účinná je i pravidelná dezinfekce nosu přípravky s obsahem mořské soli (např. nosní sprej Stérimar) nebo vyplachování nosu pomocí speciální konvičky Rhino Horn. Z volně prodejných sprejů můžete použít:

  • Nenávykový Allergodil s azelastinem vhodný i pro děti od 6 let.
  • Livostin ke zmírnění svědění, kýchání a výtoku z nosu, který je vhodný i pro děti a není návykový.
  • Vibrocil a Olynth k zastavení výtoku z nosu a zmírnění otoku sliznice, které je však možno bez přestávky používat max. 7 dní.
  • Flixonase s kortikosteroidy a protizánětlivými účinky, který vás zbaví kýchání, svědění, výtoku a ucpaného nosu.

Nejčastější otázky – FAQ

Věříme, že jsme vám v našem článku přinesli veškeré podstatné informace o alergii na psy. Opět připomínáme, že objeví-li se u vás zdravotní problémy, je dobré navštívit lékaře a zbytečně neexperimentovat. Na závěr se podíváme ještě na několik zajímavostí a důležitých informací, které mohou být nápomocné pro každého alergika.

Kočičí alergeny jsou považovány za silnější. Jedná se konkrétně o bílkovinu Fel de 1, která je velmi malá a označovaná jako lepkavá, díky čemuž se v prostředí drží déle než psí alergeny. Na základě těchto skutečností se tedy dá říci, že alergie na kočky je „horší“ a zároveň jí trpí více lidí.

Vyšetření zpravidla zahrnuje krevní testy k odhalení specifických IgE protilátek (Imunoglobulin E), kterými tělo bojuje proti alergenům, a ECP proteinu. Alergolog může zvolit i prick test na kůži, při kterém vám na předloktí aplikuje několik alergenů. Součástí diagnostiky alergie na psa bývá dále vyšetření dechu a anamnéza pacienta (jiná onemocnění, alergie v rodině atd.).

Pokud máte alergii na psa a zároveň psa vlastníte, určitě vám doporučujeme sáhnout po výkonném vysavači s HEPA filtrem. Dobrou volbou mohou být také modely s vodními filtry. Při výběru vysavače si přečtěte jeho specifikace, ve kterých byste měli najít informace o tom, zda si daný kousek poradí s alergeny.


Ďalšie články z kategórie Zdraví

Vaše hodnocení:
(91%)