Jak se léčí toxoplazmóza?

Jak se léčí toxoplazmóza?

Publikované: 20.12.2023
Aktualizované: 20.12.2023

Toxoplazmózu způsobují paraziti a jedná se o velmi běžné onemocnění u koček, kterým se mohou nakazit i psi. U zdravých dospělých jedinců nezvykne představovat problém, často je onemocnění bezpříznakové a projde samo, bez léčby. V jiných případech, pokud má pes oslabenou imunitu, jiná onemocnění, vyšší věk nebo jde o štěně, se mohou objevit příznaky jako horečka, průjem, slabost, snížený apetit a dušnost. Tehdy je třeba navštívit veterináře, který může předepsat antibiotika a potřebné je zvýšit příjem tekutin, ale pokud jde o závažný stav, může být nutná hospitalizace a kromě antibiotik i infuzní terapie.

Onemocnění je vyvoláváno parazitem toxoplasma gondii. Nejčastěji se toto onemocnění skloňuje ve spojení s kočkami a těhotnými ženami, pro které představuje riziko nákazy toxoplazmózou nebezpečí. Paradoxem ovšem je, že nákaza od kočky je relativně málo pravděpodobná. Onemocnění je sice zoonózní, to znamená, že jeho přenos je možný i ze zvířete na člověka, ale větší nebezpečí hrozí člověku při nedostatečné tepelné úpravě masa a masných výrobků nebo při nedostatečně umyté zelenině. Nejčastěji propukne v organismu člověka se slabou imunitou nebo autoimunitním onemocněním. U těhotných žen způsobuje v akutních případech především problémy gynekologického charakteru a může ovlivňovat zdravý vývoj plodu, čehož důsledkem může být vyšší riziko potratu nebo vzniku defektu u dětí.

Primárním mezihostitelem tohoto parazita jsou ptáci a hlodavci, případně některá hospodářská zvířata (ovce, kozy). Největší riziko představuje tento parazit spíše pro kočky, které myši či ptáky pravidelně loví. Kočky se nakazí po konzumaci infikovaných myší či ptáků (kočka sežere tzv. oocysty toxplazmózy) a následně mohou být přenašečem až po dobu 3 týdnů. Během doby nákazy kočky prostřednictvím výkalů vylučují oocysty toxoplazmózy. Po překonání nákazy si již tělo zvířete dále vytváří protilátky a infekčnost vymizí.

Nakazit se toxoplazmózou mohou i psi, nejčastěji prostřednictvím konzumace infikovaného exkrementu. Rovněž však může být zdrojem nákazy i nedostatečně tepelně upravené maso. Zpravidla u psů toxoplazmóza probíhá bez příznaků (skrytá infekce) a majitelům jen zřídka napadne, že zvíře by mohlo být infikováno. Pes je však jen zřídka přenašečem.

Existuje také akutní fáze toxoplazmózy u psů či koček, která se může projevovat nechutenstvím, horečkami, dušností, průjmy, problémy s plícemi nebo může způsobit akutní onemocnění mozku, jater či neurologické poruchy. Akutní fáze u psů i koček se objevuje jen zřídka.

V případě potřeby se toxoplazmóza léčí antibiotiky. Největší riziko představuje pro psy a kočky se slabou imunitou, ve vyšším věku nebo trpí-li onemocněním plic, jater či nervové soustavy. Jedná se o slabá místa, která tento parazit v organismu napadá.


Ďalšie články z kategórie Psí poradna

Vaše hodnocení:
(90.2%)