Co na zanícené dásně u psů?

Co na zanícené dásně u psů?

Publikované: 21.12.2023
Aktualizované: 21.12.2023

Když se už zánět dásní vyskytne, je třeba jej řešit s veterinářem. Ten mu odstraní zubní kámen a předepíše antibiotika nebo léky na přeléčení zánětu a snížení bolesti. Po přeléčení je třeba se zaměřit na prevenci. Psovi je třeba zuby pravidelně čistit, aby se na nich neusazoval povlak a netvořil zubní kámen. Nezbytné jsou i prohlídky u veterináře, aby nahromaděný zubní kámen včas odstranil. Pomoci mohou různé dentální tyčinky a žvýkací hračky, které povlak jemně odstraňují. Primárně se však spoléhejte na pravidelné čištění zubů ideálně 2x týdně nebo alespoň 2x za dva týdny. Čím dříve psa na tento proces naučíte, tím lépe pro vás i pro jeho zdraví. Existují také speciální zubní kartáčky na prst, např. Beaphar Dog A-Dent.

Zánět dásní nebo gingivitida vzniká v důsledku nadměrného hromadění zubního kamene. Ten se postupně dostává pod dáseň ke krčkům zubů. Během konzumace dráždí dásně, které jsou zarudlé a následně může způsobit jejich krvácení a bolestivý zánět. Mezi další příznaky patří i viditelně opatrné žvýkání psa na jedné straně úst, zápach z tlamy nebo nechutenství. Pes také může bolestivě reagovat na dotek úst. Pokles apetitu může být také způsoben jiným onemocněním.

Kromě výše zmíněné léčby antibiotiky je důležité nadměrné množství plaku odstranit. K tomuto účelu se využívá ultrazvuková technologie nebo zubní bruska. Zákrok pro psa není bolestivý. Neřešení nadměrného množství vodního kamene může způsobit, že se objeví další závažnější problémy způsobující vypadávání zubů nebo jejich bolest a citlivost. Kromě čištění zubů jsou vhodné jako prevence dentální tyčinky, Contipro Kelparen či Rasco Dog dentální tyčinky s propolisem. Pamlsky však nikdy nepokryjí potřebnou dentální hygienu psa.


Ďalšie články z kategórie Psí poradna

Vaše hodnocení:
(90.8%)