Co dělat, když má pes nafouklé břicho?

Co dělat, když má pes nafouklé břicho?

Publikované: 22.12.2023
Aktualizované: 22.12.2023

Nafouklé břicho je u psů velmi závažným symptomem, který může být spojen se zvracením, slintáním, bolestí a neklidem u psa. V lepším případě jde o dietní chybu, kdy se v žaludku psa nahromadily dusičnany a ten tak trpí nafouknutým žaludkem a plynatostí. V závažnějším případě jde o život ohrožující stav, kterému se říká torze žaludku. V takovém případě je nutná okamžitá terapie v režii veterináře, který chirurgickým zákrokem odstraní nadbytečný vzduch z břišní dutiny a je-li nafouknutí spojeno s obrácením žaludku, vrátí orgán do původní polohy. Nafouknutí se vyskytuje více u velkých a obřích plemen, ovlivňuje jej genetika a větší riziko představuje pro psy, které jedí rychle, bezprostředně po krmení vykonávají fyzickou aktivitu nebo jsou často ve stresu.

Nafouknutí břicha ve spojitosti s torzí žaludku má následující příznaky: zvětšené břicho, napínání na zvracení, neklid, zrychlené dýchání, slinění, apatičnost, dutina břišní bolestivá na dotek, shrbený postoj. V případě takových příznaků je nezbytná okamžitá návštěva veterináře. Problémem tohoto stavu je, že průběh je rapidní a vyžaduje urgentní řešení.

Torze žaludku znamená, že dochází k rozšiřování žaludku a jeho dilataci (přetáčení). V žaludku se hromadí jídlo a plyny, které způsobují otáčení žaludku kolem své osy. Tím se přiškrtí přívod jícnu a zastavuje se peristaltika střev. Přiškrcené cévy (včetně duté žíly) mají za následek zpomalení cirkulace krve a zrychlené dýchání. Postupně dochází k selhávání orgánů a celkovému kolapsu organismu, čehož následkem je úmrtí psa.

Při operačním zákroku se dbá hlavně na to, aby byl odstraněn veškerý nadbytečný plyn a tuhá hmota ze žaludku. Sleduje se také stav okolních orgánů. Především slezina může důsledkem otočení a skřípnutí nekrotizovat a je třeba ji odstranit. Žaludek je také třeba vrátit do původní polohy. Po operaci jsou psovi podávána antibiotika a infuzní terapie. Prvních 72 hodin je klíčových v rámci prognózy další rekonvalescence. Psi po překonání torze dokáží plnohodnotně fungovat, ale je třeba, aby dodržovali určitá preventivní opatření, protože torze představuje stav, který se může opakovat.


Ďalšie články z kategórie Psí poradna

Vaše hodnocení:
(91%)