Porod a vývoj mláděte

 

Porod

 

Samice většinou rodí v noci, odpoledne kolem 5 hodiny nebo hodně brzy ráno. Porod probíhá tak, že samice zaujme postoj stejný jako při páření a tlačí mláďátka ven. Přitom si pomáhá tak, že prohýbá záda. Nejdůležitější chvíle při porodu je, když se narodí první mládě, pak už je jisté, že porod proběhne v pořádku. Porod potkaní samice trvá zhruba hodinu až dvě hodiny. Může být dlouhý i tři až čtyři hodiny, ale to je většinou tím, že nastali komplikace. Jestli však porod trvá déle než 5 hodin, je nutné dopravit samici k veterináři.


Po porodu samička svá mláďata očistí a teprve až se narodí poslední mládě, začínají sát.
Samičku nechte několik dní úplně v klidu, ničeho v hnízdě ani v kleci se moc nedotýkejte, mohlo by to totiž samičku značně znervóznit. Teprve až po prvních pár dnech můžeme opatrně nahlédnout do hnízda na mláďátka.
Při velkém stresu se může stát, že samička své mláďátka zabije a sežere. Samička tím pak získá ztracené živiny a je dříve připravena na další porod.

potkani-po-narozeni

 

Problémy při porodu


- samice dost krvácí: trošku krve je úplně normální, pokud je však krve moc, vyhledejte raději veterináře
- samice je naježená a nerodí, jen z ní vytéká hmota co smrdí: samice potratila - vyhledejte veterináře
- samice už rodila, ale přestala rodit po vyrušení: samice začne zase znovu rodit sama, nechejte ji v klidu
- samice dlouho rodí, mládě je už vidět: opatrně se samici snažte pomoct pokud je to déle než jednu hodinu

porod-potkana

 

Vývoj mláděte

 

1 den – jsou vidět vousky a jde rozpoznat pohlaví potkanů
3-4 den - objevují se pigmenty, podle kterých poznáme, zda mládě bude světlé, tmavé nebo flekaté, lze také rozpoznat uši standard nebo dumbo
5 den - roste jemná srst
7-8 den - srst už je hlaďounká, váha potkánka je okolo 20g
12-13den - otvírají oči a začínají jíst pevnou stravu, ale pořád se přikrmují mlékem
28 den - matka postupně přestává kojit
1 měsíc - můžeme předat mláďata novým majitelům
5 týden - potkani jsou dospělí a schopni se pářit

 

Když se mládě narodí a než je dospělé, trvá to pouze 5 týdnů. Je to velký skok, 8g má mládě po narození, po 5-ti týdnech mládě nabere až 150g. Potkan totiž neskutečně rychle roste, proto se musí pravidelně krmit a v mládí mu musíme dopřát dostatek bílkovin, vitamínů, minerálů aj.

Problém s dospíváním by mohl nastat v případě, že by byla samice oplodněna ve 4 týdnu života, kdy ještě sama dospívá, neměla by totiž ještě dostatek živin. Pak by mohlo dojít z zakrsnutí, protože mláďata by z ní vysávala všechny živiny, které potřebuje pro svůj vlastní růst.

Do pěti týdnů můžou být mláďata s matkou, ale po 5 týdnech rozdělíme mláďata na samce a smice, aby nedošlo k oplodnění mezi sourozenci.