Zoopedie na Facebooku

Vhodné prolézačky

 

Prolézaček je obrovské množství a druhů, vyrábějí se z nejrůznějších materiálů, například z plastu, dřeva, keramiky, ze slámy aj. Také mají spoustu různých tvarů, například trubky, kmeny, houpačky aj. O dalších druzích prolézaček se dozvíte níže.

 

Kolečka

kolecko-pro-potkana


Kolečka v kleci slouží pro dobré udržení kondice zvířete. Koleček je mnoho druhů a velikostí. Nejvíce se však používá velikost pro potkany a morčata. Pokud však kolečko dáme potkanovi, který je již veliký a nezná ho od mala, můžeme se setkáme s tím, že potkan v něm běhat nebude. Proto kolečko, pokud ho chceme mít v kleci, umístíme jej už když si potkánka doneseme domů a je malý. Kolečko se spíše používá pokud potkan nemá dostatek pohybu a nemůžeme ho nechat proběhnou. Jestliže má potkan dostatek místa k proběhnutí a pouštíme ho, je kolečko zbytečné.

 

Druhy koleček


Chromová - pro postavení na dno klece, jsou vhodná, ale sem tam si potkan může udělat lehčí úraz. Chromová kolečka však často začnou vrzat, a pokud váš potkan řádí jen v noci, věřte tomu, že se nevyspíte. Tip na odstranění pískání je namazat kolečko měsíčkovou mastí bez parfému. Kdybychom namazali kolečko tukem nebo olejem, může potkan dostat průjem.


Plastová - pro připevnění na klec, je více vhodné, ale potkan ho dokáže rychleji zlikvidovat.


Trubky


Trubky můžeme dát do klece potkanům například od toaletního papíru, kuchyňských utěrek a jiných věcí. Měli bychom se však vyvarovat trubkám z plastu, protože tyto trubky moc dlouho pod náporem potkaních zoubků nevydrží.

trubka-pro-potkana

 

Provazy


Provazy na prolézání a třeba i zavěšení, nalezneme ve všech zverimexech, v mnoha druzích. Provaz většinou zavěsíme potkanovi do klece a potkani si po nich lezou a dělají různé akrobatické kousku. Provazy by však neměli být z umělé hmoty, mohlo by dojít k tomu, že je potkan rozkouše a můžou mu hrozit zdravotní problémy.

provaz-pro-potkana

 

Žebříky


Žebříky můžou být různých délek, velikostí a vzdáleností mezi šprušlema. Můžeme je také využít k tomu, aby se potkan dostal do druhého patra své klece aj.

zebrik-pro-potkana


Větvičky ze stromů


Větvičky ze stromů můžeme použít v různých velikostech a tvarech. Musíme však dávat pozor, abychom potkanovy do klece nedali větvičky ze stromu, který je pro potkana jedovatý.

 

Tunely


Ve zverimexech jsou různé délky, tvary, možnosti na zavěšení aj. Tunelů je ohromné množství druhů, potkani je někdy využívají i k odpočinku.

tunel-pro-potkana


Domečky z kartonů


Domečky z kartonů moc nevydrží, protože potkani je většinou ihned zlikvidují. Domečky z kartonů musíme tedy často měnit. Můžeme si je však doma snadno vyrobit z krabice.

 

Koule na potravu


Tyto koule lze koupit ve všech zverimexech, jsou to kouličky z kovu, do kterých zavřeme potravu a potkan se dokáže celé hodiny zabavit tím, aby potravu dostal ven.

koule-pro-potkana