Zoopedie na Facebooku

Laboratorní potkan

 

Latinský název Rattus norvegicus - Laboratorní potkan. Původ potkanů sahá až do 18 století. V té době došlo k velkému přemnožení v Evropě a zvířata se začala chytat především na různé soutěže, které byly mnohdy brutální. Postupem času (díky laboratorním podmínkám), se vyvinulo mnoho barevných variant a druhů. Pomalu, ale jistě se tato zvířátka stávala dnešními domácími mazlíčky.

foto-potkan

 

Popis potkana


- Potkan má delší oválné tělo, které je hustě pokryto srstí. Ocas je lysí, dlouhý stejně jako tělo a se šupinkami. Hlava u samice je špičatá, u samců spíše masivnější. Oči jsou veliké a kulaté. Přední tlapky mají čtyři prsty a jeden zakrnělý palec, zatímco zadní tlapky mají pět prstů. Samci mají výraznější varlata pod ocasem.


- Tělo je dlouhé 15 – 30 cm, délka ocasu je 15 – 25 cm, váha se pohybuje okolo 350 – 1000 g


- Živí se především směsí obilovin, některými druhy ovoce a zeleniny, občas maso v podobě hmyzu a ještěrů ( pouze divocí potkani)


- Pohlavní dospělost je 5 – 8 týdnů


- Délka březosti je 20 – 24 dnů


- Počet mláďat je 4 – 20


- Období březosti je celoroční

 

Pozitivní vlastnosti potkanů


- Hodí se i pro začátečníky, kteří se zvířaty nemají žádné zkušenosti


- Jsou inteligentní, zvídavější, přítulnější a čistotnější než jakákoliv jiná domácí zvířata


- Potřebují jen málo místa a jejich potrava není drahá


- Jejich pořízení je cenově dostupné

 

Negativní vlastnosti potkanů


- Vyšlechťování pomocí laboratoří se projevili také na délce života potkana, potkan divoký se dožívá kolem 7 let, ale Laboratorní potkan se dožije nanejvýš 3 roky života. Nejvyšší úmrtnost je přitom okolo 2 roků.


- Další negativum vyšlechťování je také to, že je potkan bohužel náchylný k mnoha onemocnění (dýchací cesty, abscesy, nádory aj.)