Zoopedie na Facebooku

Význam pachů, zvuků a postavení těla

 

Potkani mezi sebou komunikují pomocí pachů. Pomocí pachů potkan dokáže přečíst spoustu informací o potkanovi, který tam pachovou stopu zanechal. Matka tak například hledá svá mláďata a naopak. Nebo potkani ve skupině rozeznají podle pachu pohlaví, věk, postavení ve smečce, v případě samice, zda je připravená k páření, jestli je vhodná k páření nebo zda je druhý potkan vetřelec.

Pach u potkanů je poznávací znamení jako občanka u lidí, ale mnohem dokonalejší.

Potkani mezi sebou také komunikují pomocí zvuků. Potkan si prakticky povídá celý den, ale člověk tohle pískání někdy ani neslyší, protože se nachází v ultrazvukových vlnách. Takhle se třeba také dorozumívají delfíny, velryby nebo netopýři. Pokud máte doma zároveň s potkanem psa, tak nepoužívejte píšťalku na psy, mohli by jste potkanovi poškodit sluch. Existuje určité vybavení, kterým lze tyto ultrazvukové vlny zachytit a pak dokonce můžete potkana slyšet se i smát, a to je důkaz toho, že je velmi vyspělý a chytrý.

Postavením těla také můžeme u potkanů vysledovat různé chování v různých situacích. Abychom dobře poznali pózy a hlavně co tyhle pózy znamenají, chce to spoustu času a sledování nejen když je potkan puštěný, ale i chování v kleci.

chovani-potkanu