Zoopedie na Facebooku

Více členů v kleci a agrese potkanů

 

Samičky se mezi sebou snášejí velmi dobře, obzvlášť pokud jsou z jednoho vrhu nebo pokud jsou k sobě umístěny ještě když jsou malé.

Samečci si na sebe zvykají hůře, obzvlášť pokud jsou to stejně stará a silná zvířata, pak mezi sebou chtějí neustále soupeřit o to, kdo bude vůdce jejich smečky.

Potkan je přitom velmi společenský tvor, v přírodě tvoří vždy klany a rodinky, které jsou lehce příbuzné. Vždy je lepší mít více potkanů, protože i když s potkanem trávíte skoro celý den, nikdy mu nenahradíte to, mít vedle sebe jedince stejného druhu. Také potkani mezi sebou soupeří a bojují o postavení, a proto by si mohl váš potkánek na vás časem zkoušet dovolovat a naznačovat vám, že on je tady páníček.

Toto chování se častěji projevuje u samečků než u samiček, protože samečci jsou prostě jako malí kluci, rošťáci a puberťáci.

 

Agrese potkana 

 

Projev: nejprve se potkánek začne ježit a nebude se mu líbit, že na něj vůbec šaháte, postupem času se po vás začne ohánět a zkoušet na vás, že on je tu pán. Pokud všechny tyto příznaky přejdete, jakože je to hra, tak postupem času by se mohla tato hra vymknout kontrole a přejít v agresi.

Zklidnění potkana při agresi a začínající agresi se provádí tak, že se potkana uchopíme za tělo a přitiskne jemně k podložce, dokud sebou hází a snaží se utéct, tak si ještě myslí, že vás přemůže, ale vy mu musíte ukázat, kdo je tu pán a chvilku ho držet, než se potkan uklidní a povolí zatlé svaly. Tento stejný způsob používají i potkani ve volné přírodě, když si jeden druhému dokazují, kdo je silnější, vždy toho druhého položí na záda a drží ho tam.

agresivni-potkan